شست بررسی کتاب «شهادت‌نامه امام حسین(ع) و شهیدان کربلا»
عاشورا به روایت قدیمی‌ترین منابع تشیع و تسنن
نشست معرفی، خوانش و بررسی کتاب «شهادت‌نامه امام حسین(ع) و شهیدان کربلا» در رواق کتاب حرم مطهر رضوی با حضور حسین سعیدی مدیرعامل انتشارات به‌نشر، محمد هادی زاهدی نویسنده اثر و بهمن براتی کارشناس ادبی برگزار شد.
پنجشنبه,۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸

نشست معرفی، خوانش و بررسی کتاب «شهادت‌نامه امام حسین(ع) و شهیدان کربلا» در رواق کتاب حرم مطهر رضوی با حضور حسین سعیدی مدیرعامل انتشارات به‌نشر، محمد هادی زاهدی نویسنده اثر و بهمن براتی کارشناس ادبی برگزار شد.

در این مراسم، محمد هادی زاهدی گفت: امام حسین(ع) اوج عشق، مدارا، ایثار و از خودگذشتگی است. ارادت ورزی به امام حسین(ع) مختص به شیعیان نیست؛ بلکه در سراسر جهان علاقه‌مندانی به حضرت هستند که خود اهل قلم‌اند و برای امام حسین(ع) آثاری را به رشته تحریر درآورده اند. چنانچه بیشتر منابعی که در نگارش کتاب «شهادت‌نامه امام حسین(ع) و شهیدان کربلا» استفاده شده، از منابع اهل سنت است.

زاهدی با اشاره به زمینه شکل‌گیری این کتاب ادامه داد: در طرحی برای بازآفرینی مفاهیم متون قدیم و کهن شیعه، هنگام کار روی کتاب «امالی» شیخ صدوق از بزرگان تشیع به روایتی برخوردم که در آن مقتل امام حسین(ع) به اختصار توسط امام صادق(ع) روایت شده است که ذهنم را به جستجوی بیشتر وادار کرد، از این‌رو بر آن شدم مقتل امام حسین(ع) را از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین منابع موجود در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم. روند حوادث در این کتاب براساس روایت مرحوم صدوق است که با استفاده از منابع معتبر به برخی از شبهات که فراوانی بیشتری دارند، پاسخ می‌دهد.

زاهدی، بازآفرینی و بازسازی منابع و متون قدیمی به زبان امروزی، بیان وقایع عاشورا با تکیه بر منابع تاریخی معتبر و روایت ماجرای برخی از شهدا و یاران گمنام امام حسین(ع) را از جمله اهداف نگارش کتاب «شهادت‌نامه امام حسین(ع) و شهیدان کربلا» عنوان کرد.
 

اثری مفید برای واعظان و مداحان
بهمن براتی کارشناس این نشست نیز با اشاره به اینکه طبق بیانات مقام معظم رهبری بایستی در مجالس و آیین های مذهبی از سوی واعظان و مداحان مباحثی مطرح شود که برگرفته از منابع تاریخی معتبر و مستند باشد، اظهار کرد: کتاب «شهادت‌نامه امام حسین(ع) و شهیدان کربلا» درباره قهرمانان، شخصیت‌ها و وقایع عاشورا است که علاوه بر مخاطب عام، برای واعظان و مداحان اهل بیت(ع) نیز می‌تواند قابل استفاده و بسیارمفید باشد.

او بهره‌گیری از کهن‌ترین منابع موجود در خصوص واقعه عاشورا از جمله امالی صدوق، مقتل ابومخنف و روایت داستان‌های کتاب براساس یک خط زمانی منظم را از امتیازات کتاب «شهادت‌نامه امام حسین(ع) و شهیدان کربلا» برشمرد و افزود: نویسنده این‌اثر، با ذکر ۱۰۹ عنوان موضوعی، تلاش کرده به تمامی رویدادهای قیام حسین(ع) بپردازد.
 

ضرورت دشمن شناسی در کنار امام شناسی
براتی با تاکید بر ضرورت دشمن شناسی در کنار امام شناسی، اظهار کرد: هدف از نهضت حسینی اقامه امر به معروف و نهی از منکر بود. همه ما باید سعی کنیم در ماه محرم ضمن شور حسینی برای کسب شعور حسینی نیز تلاش کنیم و اصل و هدف کلام و قیام امام حسین(ع) را درک کنیم.

این خبر حاکی است، کتاب «شهادت‌نامه امام حسین(ع) و شهیدان کربلا» از آثار منتشر شده در به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) در شمار آثار پویش بزرگ مطالعاتی این انتشارات با عنوان «از حسین (ع) بخوانیم» قرار دارد که علاقمندان می توانند طی ماه محرم و صفر با مراجعه به تمامی فروشگاه‌های کتاب به‌نشـر در مشهد و سراسر کشور، سایت فروش به‌نش‍ـر به آدرس  www.behnashr.com یا ارسال ارسال درخواست کتاب در پیام رسان‌های واتساپ، ایتا و تلگرام به شماره ۰۹۰۲۷۶۵۲۰۰۸ کتاب‌های این پویش مطالعاتی را تهیه کنند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید