روایتی از اقامه عزای حسینی ویژه کودکان در حسینیه مدارس امام رضا(ع)
حسینیه عزاداران کوچک امام حسین(ع)
وقتی چرخی دور حسینیه و کارهای بچه‌ها می‌زنیم، چهره مشکی پوش یک کودک بر تن سپید کاغذ، بیرق کاغذی «یا حسین(ع)» در دست پسربچه‌ها، سربند یا زینب(س) روی پیشانی دخترکان و مداد زرد روی گنبد طلایی امام حسین(ع)، دلت را هوایی کربلا می کند.
پنجشنبه,۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۶

از شب اول ماه محرم، دبیرستان دخترانه واحد 1 امام رضا(ع) علم عزای حسینی را در فضای آموزشگاه برافراشته و با تدارک دو ویژه برنامه برای کودکان و بزرگسالان، پایگاه سوگواری حسینی در منطقه شهرک شهید رجایی شده است. 
 

محفل دید و بازدیدهای کودکانه
هر شب، جمعیت قابل توجهی از عزاداران منطقه شهید رجایی به مدرسه دخترانه امام رضا(ع) می آیند. نقطه ای از شهر مشهد که وقتی نشانی آن را از اهالی منطقه بپرسیم، آنجا را بیشتر به نام قلعه ساختمان معرفی می‌کنند. ایستگاه صلواتی در بدو ورود به مدرسه با یک سینی شربتِ گلاب و زعفران به پیشواز سوگواران می آید. هر مهمان، با یک لیوان شربت خنک به نام سید عطشان دشت کربلا لبی تَر می کند و وارد می شود.  

با تدارک ویژه‌ای که امسال مدیریت دبیرستان همراه تشکل محله «مهدیه منتظران عاشق» دیده، در کنار برگزاری مراسم ویژه بزرگسالان در حیاط مدرسه، فضایی ویژه بچه‎ها به نام «حسینیه کودک» مهیا شده است. 

هر شب، بیش از 200 کودک از خردسال 5 تا نوجوان 12 ساله همراه والدین خود به این حسینیه می آیند تا هر کدام در مراسم مخصوص خود شرکت کنند.  

مراسم هر شب حوالی ساعت هشت و نیم شروع می شود، ولی از سرِ شب فضای حسینیه مملو از بچه‌های محله می شود. این روزها حسینیه مدرسه امام رضا(ع) پاتوق عزاداران کوچک آقا امام حسین(ع) است. شاید برای اینکه هر چه دوست دارند، اینجا پیدا می شود. از مسابقه و ساخت کاردستی گرفته تا شعرخوانی، نقاشی و قصه‌گویی و البته عزاداری. از هر کدام‌شان می پرسیم، دوست دارند که این محفل شبانه، فقط به این شب‌ها محدود نشود و در طول سال بتوانند برای استفاده از این پاتوق همراه دوستان‌شان بیایند. 


خادمان کوچک حسین(ع)
مسئولیت میزبانی در حسینیه کودک برعهده دختران دانش آموز خادمیار رضوی گذاشته شده. هر شب بنا به ذائقه رده‌های مختلف سنی برنامه پروپیمانی برای بچه‌‎های محله اجرا می شود. سروصدا که جزء جدانشدنی برنامه‌های کودکانه است، اینجا هم فضا را پر کرده. درون مایه همه برنامه‌ها از برگزاری مسابقه با همراهی عمو روحانی و آموزش ساخت پرچم گرفته تا سربندنویسی، اوریگامی، رنگ ‌آمیزی، شعرخوانی ... رنگ و بوی محرمی دارد. 

بزرگ و کوچک، عزادار حسینیم 
در کنار همه فعالیت‌های این شب‌های حسینیه کودک، یکی از جالب‎ترین بخش‌ها، عمو روحانی با اجرای سر زنده طلبه جوان آقای امانی، روحانی محله است. او برای دخترها از عشق و دلدادگی حضرت رقیه(س) به پدر و برای پسربچه‌ها، از شجاعت و دلاوری حضرت قاسم(ع) روایت می کند. همه حرف‌هایش را در ظرف شعر و مسابقه و بازی می ریزد و تحویل شنونده منبر کودکانه‌اش می دهد: محرم است و هر جا حرف شهادت شده ... حرف عزا و ماتم، حرف زیارت شده ... عزادار حسینند بزرگ و کوچک ما ... محفل ما بچه‌ها، حسینینه آقاست ... اولش بچه‌ها فقط گوش می دادند، ببینند او چه تحفه‌ای برایشان دارد و کم‎کم زبان آشنای آقای امانی را که دیدند، مرتب او را صدا می زنند. 

در گرماگرم اجرای برنامه‌ها، پذیرایی بخش شیرین و دلچسب برنامه است. با خوردنی‌های باب میل بچه‌ها؛ کلوچه و آبنبات چوبی، بیسکویت و شربت ... کمی که سروصداهای توی حسینیه می خوابد، گوش‌مان فرصت شنیدن نوای شورانگیز محرم را پیدا می کند. صدای ذکر مصیبت مداح اهل بیت(ع) از وسط حیاط به گوش می رسد که دم گرفته و عزاداران با شور سینه می زنند: ‌سلام ای بی کفن ... شه دور از وطن ... منم نوکر، تویی ارباب من ... حسین جانم، حسین جان(ع). 

یک تجربه خوب معنوی 
مریم نیکنام مدیر دبیرستان واحد یک امام رضا(ع) در جریان این برنامه با اشاره به دلیل و هدف این واحد آموزشی از تدارک این حسینیه ویژه کودکان گفت: «با هم افزایی تیم تربیتی مدرسه با تشکل فرهنگی منطقه تلاش می شود تا با مشارکت دانش آموزان در این ایام، تجربه معنوی خوبی در انجام کار تیمی، تقویت روحیه صبر و گذشت، مسئولیت پذیری و تمرین سخنوری رقم بخورد.»  

امشب نیز به رسم آخر برنامه هر شب، آقای امانی به اندازه چند خط مداحی می کند و بچه‌ها با دست‌های کوچک‌شان سینه می زنند. اما گرفتن هدیه بعد از مسابقه و بازی و عزاداری، بهترین پایانی است که می توان برای هر برنامه متعلق به بچه‌ها تدارک دید. آخر وقت، بچه‌های محله مشغول گرفتن عکس می شوند. تصویر این شب‌های متفاوت محرم در فضای یک مدرسه، در آلبوم خاطرات زندگی آن ها به یادگار می ماند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید