آسیب‌زدایی و مرمت 22 هزار و 500 مورد اقلام فرهنگي نفيس
رئيس اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگي سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي گفت: طی 4 ماه گذشته از آغاز سال تا کنون بیش از 22 هزار و 500 مورد انواع اقلام فرهنگي قديمي نفيس در اين اداره توسط مرمت كاران و صحافان پاكسازي و مرمت شده است.
شنبه,۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۳

سید علی طباطبایی، حفاظت از میراث فرهنگی را از جمله موارد مورد توجه آستان قدس رضوی برشمرد که در راستای تحقق این مهم با مرمت، آسیب‌زدایی و سایر اقدامات حفاظتی نسبت به احياء هويت مكتوب ايران اقدام كرده است.
وی تصریح کرد: زائران و شيفتگان حضرت امام رضا(ع) طی سال‌های متمادی، ارادت خود را در قالب‌های مختلف از جمله نذر و اهدای آثار فرهنگی و تاریخی ارزشمند ابراز کرده‌اند که اقدامات حفاظت، مرمت، بررسی و تثبيت، به طور مستمر روی این آثار انجام می‌گیرد.
طباطبایی به یکی از اقدامات مرمتی طی این مدت اشاره کرد و گفت: بیش از 7هزارو852 برگ سند، نسخه و جلد نسخ خطی مرمت و بازسازی شده است.
وی، با بیان اینکه اقدامات حفاظتی و مرمتی شامل صحافی و جلدسازی، مرمت، آفت‌زدایی، گردگیری و پاک‌سازی، استحکام‌بخشی، بررسی و تثبیت و مانند آن است، افزود: از مهم‌ترین موارد مرمتی طی این مدت، مرمت 230سند طوماری، آفت‌زدایی 3هزارو331 سند و کتاب و اسیدزدایی 912سند بوده که از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. 
طباطبایی، آثار خطی مرمت شده و در حال مرمت را مربوط به قرن‌های 6-7-8- 5 هجری قمری عنوان کرد و گفت: این آثار دارای آسیب‌های متعدد و کمبودهای فراوان است که نیاز به دقت و ظرافت زیاد دارد و مرمت‌کاران تلاش داشته‌اند به بهترین شکل ممکن بتوانند این آثار ارزشمند را مرمت و حفاظت کنند.
اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی آستان قدس رضوی، تخصصی‌ترين اداره مرمت در شرق کشور است که در حال حاضر حفاظت و مرمت اشيای تاريخی و هنری موجود در مخازن سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از کتب و اسناد خطی گرفته تا آثار فلزی، چوبی، سفالی، فرش و منسوجات، نقاشی و... به دست کارشناسان و مرمت‌کاران متخصص اين اداره انجام می‌گيرد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید