نشست «آسیب‌شناسی زیارت» برگزار شد
در موضوع زیارت پژوهش‌های متعددی در حوزه مباحث تاریخی و ادب و معرفت زیارت انجام شده و میراث ارزشمندی برجای مانده است، اما در عرصه های دیگری همچون کارکردهای اجتماعی و سیاسی آن کارهای چندانی انجام نشده است.
یکشنبه,۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳

به گزارش خبرنگار سازمان علمی فرهنگی، محسن محمدی، نویسنده کتاب «آسیب‌شناسی زیارت با تمرکز بر زیارت رضوی» در این نشست که صبح امروز شنبه(اول مرداد) در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: در موضوع زیارت پژوهش‌های متعددی در حوزه مباحث تاریخی و ادب و معرفت زیارت انجام شده و میراث ارزشمندی برجای مانده است، اما در عرصه های دیگری همچون کارکردهای اجتماعی و سیاسی آن کارهای چندانی انجام نشده است. 
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز بر حوزه سیاسی و اجتماعی زیارت تاکید دارند، ابراز کرد: متاسفانه ما در حوزه مطالعات بین ادیانی آن طور که باید مطالعات موثری انجام نداده‌ایم و چه بسا گاهی شاهد افول دینی در این نوع مطالعات هستیم.
این پژوهشگر ادامه داد: ما در اسلام زیارت را به عنوان قوه قاهره برتر معرفی می‌کنیم و معتقدیم آنچه در سایر ادیان به صورت پراکنده بیان شده اما در اسلام به همه ابعاد و ضوابط آن توجه صورت گرفته است.
 

یک پیشنهاد
وی با اشاره به ظرفیت های آستان قدس رضوی در این حوزه، پیشنهادی را مطرح کرد: این آستان مقدس می‌تواند از ظرفیت عظیمی که در بخش بین‌الملل خود دارد، در زمینه ایجاد هرچه بیشتر گفت وگوی ادیان استفاده کند و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نیز می‌تواند با دعوت از نمایندگان ادیان و برگزاری نشست های بین المللی تخصصی در حوزه آسیب شناسی زیارت، این موضوع را در دستور کار پژوهش‌های خود قرار دارد.
محمدی ادامه داد: در موضوعات اخلاقی، کلامی، تاریخی و فقهی زیارت فعالیت‌های پژوهشی فراوانی انجام شده و در این حوزه به غنای فکری رسیده‌ایم اما در مباحث فرهنگی، اجتماعی و سیاسی زیارت کار چندانی انجام نشده است.
 

پژوهشی درباره نسبت زیارت و گردشگری
وی در بخش دیگری از سخنانش، کتاب «آسیب شناسی زیارت با تمرکز بر زیارت رضوی» را معرفی و عنوان کرد: این اثر در راستای آسیب‌شناسی اخلاقی زیارت درصدد پاسخ به این سوال است که آیا تلاقی گردشگری و زیارت از ماهیت و ابعاد دینی و معنوی زیارت نمی‌کاهد؟ و آیا می‌توان گردشگری دینی را در بستر اخلاقی و دینی بررسی کرد؟ یا اینکه آیا زیارت و گردشگری دو مفهوم نامتجانس هستند که مبانی و مولفه‌های متفاوتی دارند؟
این نویسنده تصریح کرد: این کتاب در 7 بخش با موضوعات «کلیات»، «گردشگری دینی در ادیان دیگر»، «زیارت و گردشگری دینی»، «آثار و ابعاد گردشگری دینی»، «مقایسه تطبیقی زیارت رضوی و گردشگری»، «راهکارهای مقابله با آسیب نگرش گردشگرانه به زیارت» تدوین شده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید