گزارشی از فعالیت های سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در قم
قم، محور اثرگذار تبادلات علمی امام رضایی
شهر قم به برکت وجود مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، محل حضور بسیاری از مراجع اعظام تقلید و علمای بزرگ اسلام است و همین امر باعث شده تا بسیاری از مراکز علمی و اثر گذار تشیع، از جمله دارالحدیث، دانشگاه علوم و مذاهب اسلامی، موسسه پژوهشی امام خمینی(ره)، دانشگاه باقرالعلوم(ع) و...در این شهر ایجاد شود و این شهر را به محل تبادل نظریات علمی تبدیل کند.
یکشنبه,۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲

شهر قم به برکت وجود مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، محل حضور بسیاری از مراجع اعظام تقلید و علمای بزرگ اسلام است و همین امر باعث شده تا بسیاری از مراکز علمی و اثر گذار تشیع، از جمله دارالحدیث، دانشگاه علوم و مذاهب اسلامی، موسسه پژوهشی امام خمینی(ره)، دانشگاه باقرالعلوم(ع) و...در این شهر ایجاد شود و این شهر را به محل تبادل نظریات علمی تبدیل کند.

حجت الاسلام دکتر علی راد از مسئولان سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی دفتر قم، درباره شکل گیری این دفتر می گوید: با توجه به جایگاه مهم شهر قم در بحث تبادلات علمی، آستان قدس رضوی در حدود بیست سال قبل تصمیم گرفت در این شهر پایگاه فعالی را به عنوان نمایندگی خود ایجاد کند. با محوریت این تصمیم، مدیران وقت، محلی به عنوان نمایندگی آستان قدس رضوی را در نزدیک حرم مطهر حضرت معصومه(ع) در نظر گرفتند و از آن سال تا کنون این محل تبدیل به مکانی برای تبادل مباحث علمی و پژوهشی دینی بین اندیشمندان آستان قدس رضوی و شهر قم شده است. در ابتدای شروع به کار، این دفتر بیشتر در حوزه نشر آثار و پیگیری کارهای علمی و ارتباط گیری با مراکز علمی و فرهنگی در قم فعالیت داشت اما به مرور فعالیت این دفتر گسترده تر شد تا جایی که این مکان تبدیل به محفلی علمی برای حضور اندیشمندان و پژوهشگران شده است.

او در ادامه عنوان می کند: از سال 96 به بعد نوع فعالیت ها سر و سامان بهتری گرفت و ما توانستیم با برگزاری همایش های علمی، کنگره ها، نشست های هم اندیشی، رونمایی آثار و کتب، مشارکت و همکاری در برنامه های علمی و ترویجی با سایر مراکز علمی و فرهنگی مستقر در قم، برنامه های گسترده تری را اجرایی کنیم. از اواخر سال گذشته تصمیم بر این شد که این نمایندگی با عنوان "سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی دفتر قم " فعالیت خود را ادامه بدهد که از اواخر سال 1400 با نشان این سازمان مشغول به فعالیت هستیم.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره برگزاری برنامه های مختلف علمی اشاره می کند: در طی چهار سال گذشته به صورت میانگین بین 200تا 300نشست علمی، همایش های علمی و کنگره های بین  المللی برگزار کرده ایم که از مهمترین آن ها می توان به دوره آموزش فقه امنیت و برگزاری کنگره بزرگداشت سید مرتضی(ره) که با همکاری موسسه دارالحدیث قم برگزار شد، اشاره کرد.


بخش بندی فعالیت های دفتر قم
حجت الاسلام دکتر علی راد درباره بخش های فعال این دفتر می گوید: در حال حاضر نمایندگی سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، دفتر قم در چهار بخش فعال است. یک بخش واحد فروش، پخش و توزیع کتاب ها و منشورات آستان قدس رضوی و سایر مراکز معتبر علوم اسلامی -انسانی است که امسال در دهه کرامت و در روز ولادت حضرت معصومه(س) در مساحت هزار متر مربع با حضور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و جمعی از برزگان علمی و حوزوی، نویسندگان آثار پژوهشی و سایر مسئولان افتتاح شد تا در عرصه تامین آثار اختصاصی علمی و فرهنگی و دینی به عنوان یک مرکز شاخص، فعال باشد.

او در ادامه عنوان می کند: بخش دیگر این مجموعه، مرکز برگزاری نشست های علمی می باشد که مجری برگزاری نشست ها، کنگره ها، همایش ها و نشست های علمی و ترویجی آستان قدس رضوی در قم است. از جمله نشست هایی که به تازگی در این مرکز برگزار گردید می توان به نشست نقد و بررسی مجموعه دو جلدی دایره المعارف آستان قدس رضوی که با حضور سه تن از پژوهشگران بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی از مشهد و قم برگزار شد، اشاره کرد.

استاد دانشگاه تهران و عضو نمایندگی سازمان علمی و فرهنگی آسان قدس رضوی دفتر قم درباره برگزاری نشست های علمی می گوید: از دیگر برنامه های اجرایی بخش برگزاری نشست های علمی دفتر قم، می توان به برگزاری کرسی ترویجی با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با محوریت امام رضا(ع) و برگزاری نشست "تفسیر قرآن کریم از بیان امام رضا(ع)" با همکاری دانشگاه علوم اسلامی رضوی در قم نام برد که برگزاری نشست ها و برنامه های علمی با موضوعات خاص و علمی باعث شده است تا این نمایندگی بسیار مورد توجه طلاب و استاتید دینی قرار گیرد که نشان دهنده کیفیت ارائه مباحث علمی در سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی دفتر قم می باشد.

علی راد در توضیح بخش دیگر این مجموعه اشاره می کند: بخش سوم این مجموعه، واحد جذب و رصد آثار فاخر علمی است. از وظایف این بخش رصد و شناسایی آثاری می باشد که توسط پژوهشگران، نویسندگان یا دانشجویان تالیف می شود. به عنوان مثال فارغ التحصیلان دوره دکترا که رساله شان نمره بالای نوزده را کسب کرده است از طریق فرمی که در این مرکز پر می کنند، رساله شان را در اختیار ما قرار می دهند و ما بعد از بررسی رساله مد نظر در صورت صلاح دید، آن را به موسسات تابعه سازمان مانند بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی ، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و یا سایر موسسات سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی قرار می دهیم تا به عنوان یک اثر علمی منتشر شود. بخش آخر مجموعه قم، مرکز ارتباط با مراکز معتبر علمی و هم تراز با مراکز علمی آستان قدس رضوی است که این بخش امکان  تبادل اطلاعات بین اساتید، دانشجویان را با برگزاری کارگاه های کارگاه علمی و ترویجی دنبال می کند.

 

رویکرد علمی دلیل اصلی جذب مخاطب
حجت الاسلام دکتر علی راد با اشاره به عناوین برنامه های برگزار شده می گوید: از برنامه های مهم دیگر این مجموعه می شود درباره برگزاری نشست های علمی و تخصصی در مناسبت های مختلف مانند دهه کرامت، دهه امامت و ولایت، دهه آخر صفر، اعیاد و مناسبت های مهم مذهبی صحبت کرد که این برنامه ها با مشارکت نویسندگان و مفاخر دینی و با رویکرد علمی و تخصصی که هدفشان تبیین معارف شناختی دینی به ویژه امام رضا(ع) بوده است. به عنوان مثال می توان به نشست هایی که در ایام شهادت امام جواد(ع) با عنوان "همایش نیم روزه ابن الرضا(ع)" برگزار شد اشاره کرد که در این همایش پنج تن از اساتید، زندگی حضرت را در محورهای مختلف از جمله سیره سیاسی، احادیث فقهی از جایگاه علمی بررسی کردند و کیفیت این مراسم طوری بود که توسط  شبکه استان قم پوشش رسانه ای داده شد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه می دهد: به برکت وجود این دفتر، ارتباطات خیلی خوبی با مراکز علمی قم از جمله حوزه علمیه برقرار شده و ما حصل این ارتباط ایجاد فضای تعاملی است که باعث شده سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی دفتر قم، همکارهای گسترده ای با حوزه علمیه قم داشته باشد که از آن جمله می توان به همکاری در برگزاری "کنگره بین المللی میرزای نائیینی" که توسط مرکز مدیریت حوزه علمیه قم برگزار می شود ،اشاره کرد که به تازگی ما چهارمین پیش نشست این کنگره را در این دفتر برگزار کردیم. از دیگر مراکز علمی در قم وجود دفتر علمی عتبه حرم حضرت ابوالفضل در قم با نام عتبه عباسی است که در دهه کرامت امسال با  همکاری این عتبه نشست های علمی درباره امام رضا(ع) اجرایی شد.


نشست‌ها، محفل اندیشه ورزان
او عنوان می کند: برای شکل گیری یک نشست علمی با کیفیت حدود 40کار اجرایی باید در کنار هم قرار بگیرد که نتیجه آن یک نشست علمی موفق باشد و به دلیل رعایت اصول برگزاری یک نشست موفق در این دفتر، برنامه های ما مورد استقبال پژوهشگران، اندیشمندان، اساتید و طلاب قرار می گیرد. مهمترین دلیل این اتفاق این است که ما در بحث انتخاب موضوع از انتخاب موضوعات تکراری دوری می کنیم و سختگیر هستیم و گاهی موضوعات انتخابی ما طوری پیش می رود که برای اولین بار است که آن موضوع مورد بررسی و پیشنهاد قرار می گیرد. دلیل دیگر این اتفاق این است که اساتید حاضر در نشست در ارائه مطالب بسیار دقیق و علمی هستند و مطالب خود را به کتاب های زیادی ارجاع می دهند که این مطلب برای پژوهشگران بسیار جذاب است و وجود این عوامل باعث شده تا این مرکز محفلی برای تبادل اندیشه های دینی باشد.

حجت السلام دکتر علی راد درپایان با اشاره به نکات اجرایی و کاری دفتر قم می گوید: آثاری که در این سال ها در قم جذب کردیم اکثرا جزء آثاری شده اند که توانسته اند کتاب سال یا رتبه های برتر انتشاراتی شوند که این امر نشانه دهنده دقت در انتخاب آثار و موضوعات است. به صورت کلی هر کدام از مراکز تابعه و موسسات سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی کاری داشته باشند ما اینجا پیگیری لازم را انجام می دهیم و  نگاه علمی- فرهنگی در همه اقدامات وجود دارد و فعالیت این مرکز در سه محور اصلی امام رضا(ع)، زیارت و وقف برنامه ریزی و اجرا می شود که امیدواریم این تلاش ها باعث شود تا معارف و اندیشه های امام رضا(ع) در ایجاد زندگی به سبک بندگی هر بیشتر در جامعه رواج پیدا کند.

گزارشی از طاهره فجر داودلی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید