گزارشی از برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی
حرم مطهر رضوی، کانون علمی معارف اسلامی
بارگاه مطهر عالم آل محمد، امام رضا(ع) کانون توجه پژوهشگران و اندیشمندانی است که جوینده معارف علمی و ناب در دین اسلام هستند و تلاش می کنند تا با تحقیق و بررسی به شناسایی و معرفی مباحث و مبانی دینی و مذهبی بر محوریت دیدگاه و نظر ثامن الحجج(ع) به عموم مردم بپردازند.
جمعه,۳۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲

بارگاه مطهر عالم آل محمد، امام رضا(ع) کانون توجه پژوهشگران و اندیشمندانی است که جوینده معارف علمی و ناب در دین اسلام هستند و تلاش می کنند تا با تحقیق و بررسی به شناسایی و معرفی مباحث و مبانی دینی و مذهبی بر محوریت دیدگاه و نظر ثامن الحجج(ع) به عموم مردم بپردازند. حالا سیزده سالی است که برترین تحقیق ها و پژوهش ها با محوریت زندگی امام رضا(ع) و خانواده ایشان در جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی بعد از داوری انتخاب و معرفی می شوند تا هم از زحمات پژوهشگران قدردانی شود و هم چراغ راهی برای پژوهشگرانی باشد که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

 

جشنواره ای با بیش از سه هزار اثر ارسالی

جشنواره کتاب سال رضوی یکی از برنامه های مهم سالیانه در سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی است که سیزده سال مداوم با عنایت امام هشتم در حال برگزاری است. دکتر مهدی قیصری نیک دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی درباره تاریخچه این جشنواره می گوید: در ابتدا، این جشنواره به مدت دو سال در شهر همدان و به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان برگزار می شد. از سال 1389 و از دوره سوم به بعد میزبانی جشنواره کتاب سال رضوی را سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی عهده دار شد که در مجموع، طی دوره‌های سوم تا دوازدهم، بیش از 3432 اثر به زبان‌های گوناگون به دبیرخانه جشنواره کتاب رضوی ارسال شده است.

او ادامه می دهد: امسال سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی را در روز ولادت حضرت امام موسی کاظم(ع) در بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان برگزار کردیم که با سخنرانی و تقدیر تولیت معزز آستان قدس رضوی، حجت السلام و المسلمین مروی از آثار برگزیده همراه شد. 

 

اشاعه و ترويج فرهنگ منوّر رضوي، هدف اصلی جشنواره

قیصری نیک درباره تعداد آثار رسیده به سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی عنوان می کند: امسال410 اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که آثار رسیده در چهار مرحله مورد بررسی و داوری قرار گرفت تا آثار انتخابی از نظر تحقیقی و پژوهشی سرآمد باشند و از مجموع آثار ارسالی سی و نه اثر توانستند رتبه های برتر هیات علمی داوری کننده را بدست آوردند.

او با اشاره به اهداف جشنواره می گوید: در این جشنواره چهار هدف اصلی با موضوعات اشاعه و ترويج فرهنگ منوّر رضوي، گسترش فعاليتهاي علمي، پژوهشي، ادبي و هنري مرتبط با سيره، زندگي و ابعاد مختلف شخصيت حضرت امام رضا(ع)، شناسايي، تجليل و حمايت از توليدکنندگان و پديدآورندگان آثار برتر علمي، فرهنگي و هنري در زمينة فرهنگ رضوي و گسترش گفتمان تمدّن نوين اسلامي دنبال شد که در انتخاب آثار برگزیده دستیابی به این اهداف در دستور کار هیات داوران قرار داشت.

دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی درادامه عنوان می کند: همه آثار ارسالی به جشنواره در زیر مجموعه ای از زندگی امام رضا(ع)و خاندان آن حضرت از جمله خواهر برزگوارشان حضرت فاطمه معصومه(س)قابل تعریف هستند که در مجموع آثار برتر در بخش های مختلف از جمله کتاب های چاپی، بین الملل، پایان نامه های دانشجویی، انتشارات و ... رتبه برتر را به دست آوردند و مورد تجلیل قرار گرفتند.

 قیصری نیک درباره نحوه اطلاع رسانی برگزاری این جشنواره می گوید: دبیرخانه سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی 77 هزار فراخوان را از راه های گوناگون برای ناشران، صاحبان قلم و اندیشه در داخل و خارج از کشور ارسال کرد که نتیجه این اقدام، دریافت 410 اثر تحقیقی و پژوهشی شد. از تعداد 410 ارسالی تعداد 160اثر فارسی و 50اثر به زبان های عربی، انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی، آلمانی، ایتالیایی، چینی، اندونزیایی، هوسایی، سندی، ترکی آذری، ترکی استانبولی و ... از کشورهای هند، پاکستان، بحرین، ایتالیا و ... می باشد که به دست دبیرخانه جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی رسید و مورد ارزیابی هیات داوران قرار گرفت. 

ارتقای زیارت، اولویت پژوهشی جشنواره

او با اشاره به بخش ویژه سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی ادامه می دهد: در مراسم اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره کتاب سال رضوی در سال گذشته، تولیت محترم آستان قدس رضوی مسائلی را در حوزه ارتقای سطح زیارت و درک حضور در محضر عالم آل محمد(ع) مطرح کردند که در جهت پیگیری منویات معظم له، بخش ویژه ای در جشنواره با عنوان اولویت های پژوهشی در جشنواره سیزدهم پیش بینی و در فراخوان عمومی و بروشور جشنواره اعلام گردید که آثار منتخب این بخش مورد حمایت ویژه دبیرخانه جشنواره قرار می گیرند.

 

هادی، نشانه هدایت

نفر برگزیده بخش داستان جشنواره درباره اثر خود می گوید: عنوان کتابی که نوشته ام " هادی " است که توسط انتشارات کتابستان معرفت به چاپ رسید. موضوع کتابم درباره زمانه زندگی امام هادی(ع) است که در قالب یک داستان آن را نوشته ام. شخصیت اصلی داستان من پسر متوکل خلیفه عباسی می باشد و متوکل برای اینکه بتواند امام هادی(ع) را به راحتی زیر نظر داشته باشد امام را به سامرا دعوت می کند. در جریان این اتفاق پسر متوکل به عنوان یک خلیفه زاده که دشمن قسم خورده اهل البیت(ع) است به دلیل اتفاقاتی که در کاخ می افتد و معجزاتی که از امام هادی(ع) می بیند مسیر زندگیش عوض می شود و در مقابل پدرش قرار می گیرد که محوریت داستان تغییر افکار این شخصیت است.

 

مهری برای دوستداران

محمد باقر انصاری مدیر نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی که در بخش انتشارات برتر جشنواره برگزیده شده است، عنوان می کند: موسسه ما امسال به دلیل نشر پر شمار آثاری با محوریت امام رضا(ع) برگزیده جشنواره معتبر علمی و بین المللی کتاب سال رضوی شد. تا کنون 70 اثر درباره امام رضا(ع) منتشر کرده ایم که برخی از آثار منتشره، از جمله کتاب های مهر ولایت در آسمان ایران، زندگی در ساحل حدیث رضوی و چند کتاب دیگر به چاپ بیستم هم رسیده است که خدا را شاکریم و امیدواریم خداوند متعال به نور ائمه(ع) معرفت شناخت خودش را به ما بدهد و ما را در نشر معارف بلند اهل البیت(ع) یاری کند.

 

چهل و یکم، یک عاشقانه امام رضایی

قاسم صفایی نژاد از دیگر ناشران برتر این جشنواره که با کتاب "چهل و یکم" در جشنواره شرکت کرده است. او درباره این اثر می گوید: این کتاب جایزه های زیادی در حوزه متن برنده شده است که در این جشنواره ما در قالب کتاب صوتی شرکت کردیم و قالب کتاب الکترونیک هم توانستیم رتبه برتر را به دست بیاوریم. محتوای کتاب درباره حادثه کشتار مسجد گوهرشاد است. در این داستان شخصیت محوری که از اعضای نظمیه رضا خان در جریان کشف حجاب بوده، توبه می کند که یک حادثه عاشقانه به او کمک می کند تا در مسیر توبه خود موفق باشد. این اثر در سال 99 منتشر شده که در حدود بیست هزار نسخه از این کتاب را تاکنون فروخته ایم و در حوزه کتاب صوتی هم مورد استقبال قرار گرفته است و حدود دو هزار نسخه الکترونیکی کتاب را هم تا کنون فروخته ایم که امیدوارم مورد استقبال بیشتری قرار بگیرد.

گزارشی از طاهره فجر داودلی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید