رونمایی از قدیمی‌ترین نسخه خطی «جلاءالعیون» علامه مجلسی
هم‌زمان با ایام شهادت حضرت جوادالائمه(ع) قدیمی‌ترین نسخه خطی جلاءالعیون علامه مجلسی، موجود در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در یک‌صد و بیست و نهمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی معرفی و رونمایی شد.
چهارشنبه,۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰

هم‌زمان با ایام شهادت حضرت جوادالائمه(ع) قدیمی‌ترین نسخه خطی جلاءالعیون علامه مجلسی، موجود در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در یک‌صد و بیست و نهمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی معرفی و رونمایی شد. 

آیت‌الله سید مهدی رجایی؛ استاد حوزه علمیه و بنیان‌گذار پژوهشکده انساب قم در این جلسه که در کتابخانه مرکز آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن تکریم این برنامه، سه‌شنبه‌های فرهنگی را الگویی برای سایر کتابخانه‌های معتبر کشور برشمرد که می‌توانند نفایس خود را به محققان و پژوهشگران معرفی کنند.

 وی در ادامه به معرفی آثار علمی علامه مجلسی پرداخت و گفت: دسته‌ای از آثار ایشان همانند منازل‌الاخیار و بحارالانوار علمی و به زبان عربی است و دسته‌ای دیگر که مخاطب آن عامه شیعیان هستند باوجوداینکه در 400 سال گذشته تألیف شده همانند حیات القلوب دارای نثری بسیار سلیس و روان است. 

این پژوهشگر و استاد حوزه، جلاء‌العیون را یکی از کتاب‌های بسیار ارزشمند علامه مجلسی عنوان کرد که با موضوع  شرح‌حال 14 معصوم بیشتر به مصائب وارده بر اهل‌بیت(ع) پرداخته است. 

وی به سخن علامه مجلسی در خصوص وجه تسمیه جلاءالعیون اشاره کرد که فرمودند:«چون اشک ریختن بر مصائب اهل بیت(ع) سبب جلای باطن می‌شود این نام را بر آن برگزیدم».

آیت‌الله سید مهدی رجایی به خدمت علامه مجلسی در حفظ میراث شیعه با تأسیس کتابخانه‌ای در دوران صفویه اشاره کرد که بسیاری از آثار آن تاکنون باقی‌مانده است. 

اکبر ایرانی؛ مدیرعامل مرکز میراث مکتوب نیز در این جلسه بر ایجاد مرکزی برای بررسی با نگاه تاریخی به کتابت و جایگاه کاتبان در حفظ اطلاعات تأکید کرد. 

وی تصریح کرد: با الحاقاتی که برخی کاتبان در متن اصلی تألیف داشتند باعث تغییر چهره شخصیت نویسنده نزد عموم جامعه می‌شدند تا جایی که برخی را ملحد و یا مسلمان مخلص معرفی می‌کردند. 

در ادامه این جلسه قدیمی‌ترین نسخه خطی جلاءالعیون موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی معرفی و رونمایی شد. 

این نسخه در جمادی‌الثانی 1099 توسط نصیر بن سید محمد حسینی به خط نسخ و به زبان فارسی کتابت شده و توسط شیخ حسین شمس حسینی ابرده در آبان 1335 به کتابخانه آستان قدس رضوی اهداشده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید