مجموعه سکّه‌های تاریخی چین با بیش از 2 هزار و 200سال قدمت در موزه رضوی به نمایش در آمد
مجموعه‌ای از سکّه‌های تاریخی چین که دوره تاریخی 250 سال پیش از میلاد تا اوایل قرن بیستم میلادی را در بردارد، اهدایی آقای عبدالحسین زعفرانی - کارشناس و مجموعه دار سکّه مقیم تهران- در موزه رضوی به نمایش درآمد.
دوشنبه,۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۴

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، محمّد رضا شاهرودی‌زاده، کارشناس مسئول امور مستندنگاری اشیای موزه رضوی که به تفکیک، شناسایی و مستندنگاری این سکه‌ها اقدام کرده است، با اشاره به تنوع سکه‌های متعلق به دودمان‌های مختلف چین گفت: این سکّه‌های دایره‌ای شکل که در بخش مرکزی آنها حفره‌ای مربعی وجود دارد، از جنس آلیاژ برنز و آلیاژ برنج بوده و به صورت ریخته‌گری ضرب شده‌اند.

وی تصریح کرد: سکه‌های این مجموعه دودمان‌های گوناگون تاریخ چین را در بر می‌گیرند که از میان آنها می‌توان به دودمان‌های چین، تانگ، لیائو، کین، یوآن، مینگ و چینگ اشاره کرد.

شاهرودی‌زاده، قدیمی‌ترین سکّه‌های این مجموعه را 2 سکه متعلق به ایالت چین(250 پیش از میلاد تا 220 پس از میلاد) و 2 سکه موسوم به بان لیانگ متعلق به دوران امپراتوری چین‌شی هوانگ یا چین ارشی از دودمان چین (Qin)، نخستین دودمان امپراتوری در چین، (بین سال‌های 221 تا 206 پیش از میلاد) عنوان کرد.

وی به کتیبه‌های مندرج بر سکه‌ها اشاره کرد و گفت: روی سکه‌های این مجموعه نام امپراتورهای دودمان‌های مختلف تاریخ چین با رسم‌الخط‌های مختلف چینی، ختنی، مغولی و مانچو به چشم می‌خورد که از میان آنها می توان به امپراتور سوزونگ از دودمان «تانگ» (618 تا 907 م.)، امپراتور تایزو و شنگ زونگ از دودمان «لیائو» (916 تا 1125 م.)، امپراتور ژنگ زونگ از دودمان «کین» (1115 تا 1234 م.) اشاره کرد.

این کارشناس، خاقان کولوگ‌خان از دودمان «یوآن» (1271 تا 1368 م.)، امپراتور جو یوان‌جانگ (هونگ‌وو)، جو یوتانگ (هونگ‌جی) و جو یوجیائو (تیان‌چی) از دودمان «مینگ» (1368 تا 1644م.) و امپراتور شون‌ژی، کانگ ‌ژی، یانگ ژنگ، چیان‌لونگ، جیاچینگ، تونگ ژی، گوانگ شو، شوان تانگ از آخرین دودمان امپراتوری چین یعنی «چینگ» (1636تا 1912م.) را از دیگر نام‌های امپراتوری‌های دودمان‌های مختلف عنوان کرد که بر این سکه‌ها حک شده است.

وی همچنین به نشانه های حک شده بر روی این سکه های چینی اشاره کرد که مشتمل بر چهار نشانه بوده و ترتیب خواندن آنها به ترتیب از بالا به پایین، راست و چپ است.

شاهرودی زاده این نشانه ها را شامل نام سلطنتی امپراتور و بهای اسمی سکه عنوان کرد و افزود: پشت سکه‌ها نیز یا بدون نشانه بوده و یا یک الی دو نشان دارد که تعیین کننده محل ضرب سکه است.

گفتنی است گنجینه تمبر، اسکناس و سکه آستان قدس رضوی واقع در طبقه منهای یک موزه مرکزی حرم مطهر رضوی، در ایام تابستان همه روزه حتی روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح الي 22 پذیرای بازدید علاقه‌مندان است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید