آستان حسین بن موسی الکاظم(ع) قطب فرهنگی جنوب خراسان
با فرارسیدن چهارم تیرماه، بیست و هشتمین سالگرد فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر تفویض تولیت آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس و زیارتگاه شهید مدرس(ره) کاشمر به آستان قدس رضوی فرصتی فراهم شد تا با فعالیت‌های صورت گرفته در این اماکن مقدس بیشتر آشنا شویم.
یکشنبه,۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۹

موسسه آستانه مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و آرامگاه شهید آیت‌الله مدرس(ره) ازجمله مؤسسات فرهنگی وابسته به آستان قدس رضوی است که تولیت آن توسط مقام معظم رهبری طی حکمی در تاریخ 1373/4/4 به نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان و تولیت آستان قدس رضوی حضرت آیت‌الله واعظ طبسی تفویض گردید که این موضوع نقطه عطفی در توسعه همه‌جانبه اماکن متبرکه طبس و کاشمر شد.

برکات این حکم و تسری مدیریت موفق اسلامی بسیار زود نمایان شد، به‌طوری‌که با تشکیل یک هیئت اجرایی، کار توسعه این دو آستانه و ساماندهی موقوفات این دو شهرستان که در مسیر راه زائران حضرت ثامن‌الحجج(ع) واقع‌شده بیش‌ازپیش موردتوجه قرار گرفت.

این تفویض تولیت و بهره‌گیری از توان مدیریتی بالا سبب شده تا صحن و سرا، امکانات و خدمات‌رسانی به زائران فرزند گران‌قدر امام موسی بن جعفر(ع) به‌سرعت توسعه و گسترش یابد.

موقعیت جغرافیایی این مکان مقدس و قرار گرفتن آن در مسیر راه زائران حضرت رضا(ع)، سبب شده تا سالانه میلیون‌ها زائر به حرم مطهر حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس مشرف شوند.

از اهداف اصلی تشکیل این موسسه فرهنگی مذهبی می‌توان به ایجاد تسهیلات لازم برای ارائه خدمات مطلوب به زائران و امکانات فیض معنوی بیشتر آنان، تدوین و اجرای برنامه‌های توسعه فرهنگی، عمرانی، خدماتی و مالی، بهره‌گیری از تشکل‌ها، نهادها و سازمان‌های فرهنگی دینی، اداره امور موقوفات، ارتقاء فرهنگ وقف، شناسایی و استیفای حقوق موقوفات آستان قدس رضوی و بهره‌برداری و نظارت در جهت اجرای نیات واقفان، جمع‌آوری نذورات و هدایا و مصرف آن در جهت اهداف آستان قدس رضوی، برنامه‌ریزی برای انجام مراسم‌های فرهنگی مذهبی در مناسبت‌های مختلف اشاره کرد.

در حال حاضر طرح جامع آستان مبارک موسی بن جعفر(ع) با 17 هزار مترمربع مساحت و زیربنای 2 هزار و 444 مترمربع، دارای 20 هزار مترمربع فضای عبادی، فرهنگی و خدماتی، بیش از 62 هزار مترمربع فضای سبز، چهار گلدسته هرکدام به ارتفاع 24 متر، 28 سازه آب‌نما، نورپردازی صحن و سرای حضرت با بیش از 5 هزار عدد لامپ، احداث سه کتابخانه با زیربنای 1760 مترمربع انجام‌شده است.

درهای این حرم مطهر به‌صورت شبانه‌روزی در تمام فصول و ایام، بر روی زائران باز است و در حال حاضر ۹۰۰ خادم افتخاری و راهنمای زائر خواهر و برادر، عهده‌دار امر خدمت به زائران این دو حرم هستند.

ازجمله تسهیلات اقامتی رفاهی که در شهرستان‌های طبس و کاشمر پیش‌بینی‌شده می‌توان به فعالیت دفتر زائرسرا  به‌طور شبانه‌روز، اتاق‌های اقامتی مفروش با امکانات اولیه، مهمان‌پذیرهای ویژه، آشپزخانه با تجهیزات کامل آشپـزی و آب جوش رایگان، سقاخانه پارکینگ وسایط نقلیه، پاسگاه انتظامی، دارالشفاء، پارک بازی کودکان، فروشگاه محصولات فرهنگی  و تعاونی، مجموعه باغ رضوان، سرویس‌های بهداشتی، ایجاد فضای سبز، سکوهای اقامتی، واحدهای تجاری و خدماتی، گرمابه، باجه خودپرداز بانک، کشتارگاه اشاره کرد.

ترویج فرهنگ اسلامی و تقویت باورهای دینی وزنده و پربار کردن عشق به ولایت و امامت در قلوب زائران ازجمله برنامه‌های اساسی زیربنایی این موسسه فرهنگی است که خوشبختانه با بهره‌گیری از موقوفات شیفتگان ولایت و انجام فعالیت‌های عمرانی، اقتصادی و خدماتی گام‌های مؤثری در جهت ایجاد پشتوانه عظیم برای اهداف فرهنگی مؤسسه برداشته‌شده و امروزه به‌عنوان یک‌قطب بزرگ فرهنگی در منطقه محسوب می‌شود.

از اهم برنامه‌های محوری و فعالیت‌های فرهنگی – مذهبی آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) می‌توان به برگزاری سالانه بیش از دو هزار برنامه فرهنگی، ادبی، هنری و ورزشی اشاره کرد.

حوزه دین و معارف اسلامی، مشتمل بر اقامه نمازهای یومیه، جمعه، اعیاد اسلامی، سخنرانی، جلسات آموزش احکام، مشاوره و پاسخگویی به سؤالات شرعی زائران، برپایی نشست‌های معرفتی و بزرگداشت وقایع و مناسبت‌های ملی، مذهبی حوزه فرهنگ، هنر، ادب و ورزش: مشتمل بر اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و ادبی در قالب جشنواره‌ها، یادواره‌ها، محافل ادبی، کلاس‌های آموزشی تخصصی و مسابقات کتاب‌خوانی و ورزشی حوزه قرآن، دعا و نیایش: مشتمل بر جلسات و کارگاه‌های آموزشی عمومی و تخصصی، قرائت، تجوید، تفسیر و تدبر در قرآن کریم و نهج‌البلاغه، کرسی تلاوت‌های مجلسی، محافل شکوفه‌های قرآنی و آیین ادعیه خوانی و زیارات با حضور اساتید برجسته حوزه تبلیغات و انتشارات: پژوهش، تدوین، طراحی و چاپ و نشر کتاب، نشریه، بروشور، بنر، استند، نرم‌افزار، لوح فشرده، برپایی نمایشگاه و فروشگاه محصولات فرهنگی و مدیریت پایگاه‌های اینترنتی موسسه به نشانی www.Mighatalreza.ir و www.Shahidmodarres.com حوزه تکریم و خدمت‌رسانی: اداره حرم مطهر و ارائه خدمات به زائران خاصه کاروان‌های زیارتی ازجمله این اقدامات است.
 

مهم‌ترین گنجینه‌های فرهنگ مکتوب در منطقه
موسسه آستانه مبارکه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و آرامگاه شهید آیت‌الله مدرس(ره) در راستای رسالت عظیم فرهنگی خود به‌ویژه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در بین عموم مردم بالأخص قشر نوجوان و جوان جامعه اسلامی اداره چهار کتابخانه غنی حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع)  طبس، شهید آیت‌الله مدرس (ره)‌ کاشمر و حضرت امام رضا (ع) قاین و روستای شهیدپرور محمدآباد طبس را بر عهده دارد که خوشبختانه با عنایت به وابستگی این مجموعه‌های فرهنگی به آستان قدس رضوی، مجموعه 150.000 نسخه کتاب درزمینهٔ های مختلف علوم اسلامی و انسانی و ارائه خدمات به‌صورت قفسه باز، برخورداری از 12.000 منبع الکترونیکی در واحد سمعی و بصری و امکانات مناسب برای استفاده از خدمات اینترنت با سرعت‌بالا و خدمات فتوکپی، چاپ، اسکن و رایت؛ بخش‌های مرجع و تحقیق و پژوهش؛ واحد مطبوعات  و کودکان؛ فعالیت‌های فوق‌برنامه به‌ویژه برگزاری مسابقات فرهنگی  و کتاب‌خوانی، همایش‌ها و سلسله نشست‌ها، کلاس‌های علوم قرآنی، معارف اسلامی ، هنری  و ورزشی، مراسم شب‌شعر و...؛ سبب شده تعداد  32.000 نفر به عضویت این مراکز مقدس فرهنگی درآمده و از امکانات فراهم‌شده استفاده نمایند.

تربیت دینی نونهالان زیر چتر حضرت امام رضا(ع)
فراهم نمودن شرایط در عرصه فراگیری علم و دانش  از سال 1380 در مسیر شکوفایی و توسعه این امر مهم در دستور کار این موسسه بوده بطوریکه در سال تحصیلی 93-1392 در قالب 24 واحد آموزشی در مقاطع پیش‌دبستانی و دبستان به تربیت دینی 460 نفر نونهال زیر چتر رحمت حضرت علی بن موسی‌الرضا (علیه آلاف التحیه والثناء) در شهرستان‌های طبس، کاشمر، بشرویه،‌ قاین و روستای محمدآباد طبس پرداخته‌شده است.

کیفیت محتوای آموزشی همراه با اعتماد متقابل والدین به این‌گونه  مراکز سبب شد تا در سال تحصیلی 92-91 مجوز تأسیس  اولین مرکز آموزشی غیردولتی شکوفه‌های رضوی وابسته به این مؤسسه از اداره کل آموزش‌وپرورش استان یزد دریافت و دانش آموزان پایه‌های اول، دوم و سوم ابتدایی در این مرکز در سال تحصیلی 93-92 رسماً‌ مشغول به تحصیل شوند.

گاوداری صنعتی آستان مبارک
واحد گاوداری آستان مبارک در روستای همت‌آباد، حدفاصل 6 کیلومتری شمال غربی آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) در سال 1383 شروع به فعالیت نموده است.

شهرستان طبس تا قبل از سال 84، دارای بافت دامداری کاملاً سنتی و غیر بازده بوده که با آغاز فعالیت این واحد و بازدیدهای به‌عمل‌آمده توسط دامداران، مسئولین محلی و کشاورزان منطقه به‌عنوان الگوی کاری قرارگرفته، نهایت نگاه مردم به این صنعت در منطقه دچار تحول شگرفی شده است. به‌طوری‌که اکنون نگرش مردم و دامداران از گاوداری سنتی به صنعتی تغییریافته که جای بسی خوشبختی است.

در حال حاضر تعداد موجودی کل گله 210 رأس است و به‌طور مستقیم دارای یک کارشناس دام‌پروری، یک کاردان دامپزشک و 5 نفر کارگر ماهر است و 15 شغل به‌طور غیرمستقیم نیز ایجاد کرده است.

فعالیت‌های این دامداری تولید شیر، گوشت و کود دامی است که در حال حاضر سالانه 1000 تن شیر صنعتی، 15 تن گوشت قرمز و حدود دو هزار مترمکعب کود دامی تولید می‌شود.

شیر تولیدی دارای چربی 7/3، پروتئین 1/3 و بار میکروبی زیر 100 هزار است که حاکی از تولید شیر صنعتی باکیفیت و بهداشتی در این مجتمع است.

دامداری از بخش‌های اداری، انبار نگه‌داری علوفه و کنسانتره، سیلوی نگه‌داری ذرت علوفه‌ای، بهاربندهای نگهداری گاو شیری و سایر گروه‌های دامی، گوساله دامی، زایشگاه، بیمارستان و شیردوشی تشکیل‌شده است و از زمان تأسیس اهدافی همچون اشتغال‌زایی پایدار، همکاری با دانشگاه‌ها و آموزش‌وپرورش از طریق بازدیدهای دانشجویان و دانش آموزان شهرستان‌های هم‌جوار، آموزش دامداران منطقه از طریق بازدیدهای گروهی با همکاری جهاد کشاورزی را دنبال کرده است.

اهداف این گاوداری در سال 93، تولید شیر و گوشت باکیفیت و در حد استاندارد و افزایش ظرفیت تولید، استفاده از فنّاوری‌های نوین صنعت دام‌پروری و ارتقاء تولید، تولید محصولات دوستدار محیط‌زیست و ارگانیک، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری، توجه بیشتر به آموزش تخصصی کارکنان جهت ارتقاء دانش نیروی انسانی، بهره‌وری بیش‌تر از دارایی‌ها و امکانات موجود و درنهایت بهره‌گیری از سیستم مدیریت یکپارچه اطلاعات است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید