شخصیت شهید چمران در دو واژه «درد» و «عشق» خلاصه می‌شود
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: شخصیت شهید چمران در دو واژه درد و عشق به زندگی خلاصه شده است.
پنجشنبه,۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۱

دکتر میثم لطفی؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی در آیین بزرگداشت روز بسیج اساتید با عنوان «خط چمران» که به مناسبت سالگرد چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید مصطفی چمران در سالن شهید سلیمانی پردیس خواهران دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) برگزار شد، عنوان کرد: شهید مطهری بحثی را تحت عنوان بزرگی و بزرگواری دارند و معتقدند که بسیاری از انسانها در این دنیا زندگی می‌کنند و از دنیا می‌روند بدون اینکه از خود اثری بر جای بگذارند. 

وی ادامه داد: تاریخ  محل نزاع انسان‌های بزرگ با انسان‌های بزرگوار است و همواره در یک طرف انسان‌های بزرگواری همچون رسول اکرم ‌(ص)، امام علی(ع)، حضرت موسی(ع) در مقابل انسان‌های بزرگی همچون ابوسفیان، معاویه و فرعون قرار گرفته‌اند؛ این تنازع بین انسان‌های بزرگ و بزرگوار همواره ادامه داشته است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی در ادامه با اشاره به تمایز انسان بزرگ با انسان بزرگوار گفت: انسان‌های بزرگ و بزرگوار در یک ویژگی با هم مشترک هستند و آن هم همت بلند است و اما تمایز این دو گروه این است که انسان بزرگ همه را به خود و انسان بزرگوار همه را به خدا دعوت می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که معیار انسانیت چیست؟ گفت: برخی علم را معیار انسانیت می‌دانند و معتقدند هر کس عالم‌تر است دانشمند‌تر است اما در واقع علم شرط انسانیت نیست بلکه معیار انسانیت «درد» است و هر کس انسا‌ن‌تر است دردمندتر است.

وی ادامه داد: انسان ها دارای دو «من» هستند من دانی و من عالی که به همان نفس عماره و لوامه معروف است؛ شهید چمران از جمله کسانی بود که توانست من عالی را به من دانی ترجیح دهد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی افزود: اگر بخواهیم امسال شهید چمران‌ها را الگوی زندگی خود قرار دهیم باید در این منطق کار کنیم که چه کنیم درد بر ما غلبه کند زیرا در بی دردی بد دردی است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید