افتتاح فروشگاه محصولات هنری رضوی در جوار حرم مطهر امام رضا(ع)
در آستانه سالروز میلاد حضرت رضا(ع)، نخستین فروشگاه محصولات هنری رضوی با ویژند«مهر» توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در جوار حرم مطهر حضرت رضا(ع) افتتاح شد.
شنبه,۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۸

افتتاحیه نخستین فروشگاه محصولات هنری رضوی با ویژند(برند)«مهر» و رونمایی مجموعه‌ای از محصولات این ویژند، بعدازظهر روز گذشته با حضور عبدالحمید طالبی؛ رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و امیرمهدی حکیمی؛ مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری این آستان مقدس در هتل قصر الضیافه مشهد برگزار شد. 
 

ترویج سبک هنر رضوی در بین هنرمندان
در این مراسم، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی ضمن ابراز خرسندی از عرضه محصولات بسیار متنوع و زیبا در این فروشگاه اظهار کرد: هنر و الهیات، هر دو برگرفته از فطرت انسانی است. در این میان حرم مطهر رضوی نیز گنجینه‌ای از آثار هنری اسلامی است. 
طالبی ادامه داد: مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی باید از این فطرت پاک انسانی و اعتقاداتی که مردم به این مضجع شریف دارند، در نشر آثار این گنجینه گهربار و همچنین اشاعه فرهنگ رضوی نهایت استفاده را بکند. خدا را شاکریم در دوران جدید این اتفاق در این مؤسسه رخ داده است.
وی افزود: امیدواریم این اتفاق هنری گسترش بیشتری یابد و ما بتوانیم سبک هنر رضوی را در بین تمامی هنرمندان سطح کشور ترویج دهیم. همچنین از طریق این مسیر هنری بتوانیم اثر فرهنگی رضوی خود را در جهان اسلام منتشر کنیم.
 

طراحی 400 محصول 
در ادامه مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت: در حال حاضر این مؤسسه در سه فروشگاه به عرضه محصولات هنری رضوی می‌پردازد که این فروشگاه در هتل قصر الضیافه، اولین فروشگاه با چیدمان و طراحی ویژند مهر است.
حکیمی اضافه کرد: کارهای مطالعاتی تولید محصولات هنری رضوی با ویژند مهر حدود یکسال است در این مؤسسه آغاز شده و تاکنون بیش از 400 محصول متنوع با این نام اختصاصی طراحی شده است.
وی در خصوص محصولاتی که در این افتتاحیه رونمایی شد نیز بیان کرد: این محصولات شامل آثاری با طراحی در قاب‌های کاشی‌ها، آینه‌ها و گل‌های متبرک، زیورآلات متبرک و همچنین اولین محصول مجموعه گسترده تندیس‌های «سلام» با عنوان «پیر غلام» می‌شود. 
نقش سوغات زائر در امتداد زیارت 
مدیرعامل این مؤسسه با تأکید بر اهمیت امتداد زیارت گفت: سوغات زائر می‌تواند بخشی از مسیر امتداد زیارت باشد به طوری که زائران پس از زیارت حرم مطهر رضوی با تهیه این محصولات هنری یا هدیه آنها به ارادتمندان حضرت رضا(ع)، همواره به یاد این امام همام یا زیارت حرم مطهر خواهند بود. 
وی تصریح کرد: این مؤسسه نیز با طراحی و عرضه محصولات هنری رضوی با ویژند مهر درصدد امتداد زیارت از بارگاه ملکوتی رضوی تا دورترین نقاط در منازل مردم و زائران است. 
حکیمی با بیان اینکه از نظر هنری تلاش شده بهترین وجه ممکن در تولید این محصولات رعایت شود، افزود: امیدوارم این امر مورد توجه زائران و رضایت حضرت رضا(ع) قرار گیرد. 
 

کمک به اشتغالزایی اقشار آسیب‌پذیر
همچنین مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اظهار کرد: تنوع این محصولات موجب شده تا مخاطبان بیشتری با این مؤسسه مرتبط و همکار شوند به طوری که تولیدکنندگان جدیدی به جمع تولیدکنندگان محصولات این مؤسسه پیوستند. از طرفی دیگر موجب شده تا تولیدکنندگان قبلی فعالیت‌های خود را گسترش دهند.
وی گفت: گردش تولیدات این محصولات هنری در سال گذشته منجر به اشتغالزایی حدود 300 نفر به ویژه زنان سرپرست خانوار و مجموعه‌های نگهداری معلولین و کودکان بدسرپرست شده است. 
حکیمی افزود: همچنین مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به تازگی همکاری خود را در این حوزه با بنیاد تعاون زندانیان آغاز کرده است به طوری که قرار است طرح‌های محصولات خود را در اختیار زندانیان علاقه‌مند گذاشته تا آنها محصول تولید کنند. 
وی با اشاره به اینکه این مؤسسه در عرضه این محصولات نیز از زندانیان حمایت خواهد کرد، افزود: بی‌تردید این حمایت‌ها به اقتصاد خانواده زندانیان در طول گذراندن دوران محکومیت‌شان کمک بسیاری می‌کند. همچنین این فضای هنری ممکن است زمینه رشد و اشتغالزایی آنها را پس از آزادی فراهم کند. 
زائران و مجاوران می‌توانند محصولات مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی را از سه فروشگاه آن واقع در کوهسنگی 17، باب الجواد(ع) حرم مطهر رضوی و همچنین هتل قصر الضیافه در جوار صحن امام حسن مجتبی(ع) تهیه کنند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید