21 گام برای طراحی برنامه‌های مناسبتی آستان قدس/ چگونگی تدوین برنامه‌های دهه کرامت 1401
دبیر ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی با شرح مراحلی که به منظور اجرای برنامه‌های مناسبتی آستان قدس طی می‌شود، گفت: برای برنامه‌های مناسبتی سند محتوایی شامل ویژگی‌ها، مسائل فرهنگی اجتماعی، ماموریت‌ و شعار محوری و اصول حاکم تنظیم و به مجموعه‌های مختلف آستان، ابلاغ می‌شود.
دوشنبه,۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۵

دکتر عبدالحمید طالبی در گفت و گو با آستان نیوز؛ با بیان اینکه آستان قدس رضوی در کنار اهتمام به همه مناسبت‌های مذهبی، برای سه مناسبت محوری تدارک ویژه‌تری دارد، اظهار کرد: دهه کرامت، ایام شهادت امام رضا(ع) در دهه پایانی ماه صفر و نوروز که بیشترین تراکم زائران در آن وجود دارد، سه مناسبتی است که آستان قدس رضوی برنامه‌های مفصل‌تری برای آنها تدارک می‌بیند.

وی که ریاست سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی را نیز عهده دار است با بیان اینکه برای هر مناسبت در ابتدا دبیرخانه ستاد مناسبت‌های ویژه فعال شده و امور را پیگیری می‌کند، ادامه داد: به طور کلی 21 گام برای طراحی و اجرای ویژه‌برنامه‌های مناسبت‌ها طی می‌شود از قبیل مرور و احصاء مهمترین مسائل فرهنگی، اجتماعی، رایزنی و مشورت با فعالان و چهره‌های فرهنگی اجتماعی در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی، استخراج مسائل به تناسب منظومه محتوایی کلان و ماموریت‌های آستان قدس رضوی، تعریف شعار و تنظیم و ابلاغ برنامه‌های مرتبط با شعار و اصول حاکم.

عبدالحمید طالبی تاکید کرد: به عبارت بهتر، برای برنامه‌های مناسبتی سند محتوایی شامل ویژگی‌ها، مسائل فرهنگی اجتماعی، ماموریت‌ و شعار محوری و اصول حاکم تنظیم و ابلاغ می‌شود. مجموعه‌ آستان قدس رضوی (شامل پنج سازمان عمده) برنامه‌های پیشنهادی را به ستاد مناسبت‌های ویژه ارائه می‌کنند تا بر اساس شعار محوری و ماموریت‌ها برنامه‌های محوری انتخاب و اجرا شود.
 

همکاری با 30 نهاد در برگزاری برنامه‌های دهه کرامت
وی در ادامه تصریح کرد: به عنوان مثال برای دهه کرامت 1401، از بین برنامه های متعدد و فراوان که در این دهه اجرا خواهد شد؛ ۱۲۰برنامه بصورت محوری و هم‌افزا با تمرکز بیشتر اجرا می‌شود.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی با بیان اینکه برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر برنامه‌های دهه کرامت با 30 دستگاه و نهاد همکاری داریم، گفت: اینها شامل نهادهای استانی و کشوری و حتی بین‌المللی همچون اعتاب مقدسه دیگر کشورها می‌شوند که در جلسات با آنها هم‌افزا می‌شویم.

وی ابراز کرد: اگرچه در مناسبت‌ها می‌توان چارچوب کلی را از قبل مشخص کرد اما چون مناسبت‌ها زنده و پویا و مرتبط با حیات فرهنگی اجتماعی مردم هستند بعضا ما نیازمند اتخاذ تصمیمات در لحظه نیز هستیم، یعنی باید وقایع و مسائل روز نیز دیده شوند؛ به ویژه که آستان قدس رضوی ارتباط مستمر با جامعه دارد لذا باید در منظومه محتوایی خودمان مسائل روز مثل حادثه متروپل و مردم داغدار آبادان را در نظر بگیریم.
 

اصول حاکم بر مناسبت‌های آستان قدس
دبیر ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی با بیان اینکه اصولی دائمی در برنامه‌های مناسبتی آستان قدس رضوی دنبال می‌شود، تاکید کرد: خلاقیت و نوآوری، افزایش مشارکت عمومی به ویژه ارتباط با تشکل‌های مردمی، معرفت افزایی نسبت به سیره و مکتب اهل بیت(ع) به ویژه امام رضا(ع) ازجمله این اصول است چنان که از سال گذشته ترویج شعار «همه خادم الرضائیم» و «خدمت کریمانه» را دنبال می‌کنیم و برای آن برنامه‌های متنوعی تدارک دیده شده است. 

وی با اشاره به شعار انتخاب شده برای دهه کرامت سال 1401تاکید کرد: شعار«خدمت کریمانه؛جهاد عالمانه» نیز در همین راستا و با توجه به لقب امام رضا(ع)  یعنی عالم آل محمد(ص) و همچنین نام گذاری سال 1041 از سوی مقام معظم رهبری به سال«تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» و تاکید معظم له بر جهاد تبیین انتخاب و سعی شد تا مبین تمامی این معانی باشد.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی؛ تنوع، انعطاف پذیری و توجه به جنبه‌های ملی و بین‌المللی را از دیگر ویژگی‌های برنامه‌های مناسبتی آستان قدس رضوی برشمرد و گفت: این برنامه‌ها در پنج گستره جغرافیایی آستان و حرم مقدس، شهر مشهد، ناحیه خراسان بزرگ (استان‌های نزدیک به حرم امام رضا(ع) و دارای موقوفات متعدد رضوی)، ملی و بین‌المللی اجرا می‌شوند.

طالبی اضافه کرد: تنوع برنامه‌ها هم به تناسب ماموریت سازمان‌های آستان قدس صورت می‌گیرد همچون ارائه خدمات اجتماعی در بنیاد کرامت، بهره‌وری موقوفات، و ... که البته همگی در چارچوب اصول حاکم بر این مجموعه عظیم موقوفاتی انجام می‌شود.
 

دو ویژگی اصلی برنامه‌های آستان در مناسبت‌ها
رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در ادامه تاکید کرد: دو ویژگی مردمی بودن و مهمتر از آن، هم‌افزایی و همگرایی بخش‌های درونی و بیرونی آستان قدس اعم از خارج از استانی و کشوری و حتی خارج از کشور که بهره وری اقتصادی هم در پی دارد و از موازی‌کاری‌ها جلوگیری می‌کند، بر برنامه‌های مناسبتی آستان قدس رضوی حاکم است.
وی درباره نحوه انتخاب شعار مناسبت‌های ویژه، اعلام کرد: مناسبت محوری و تقارن مناسبت‌های دیگر با آن و  شرایط اجتماعی فرهنگی حاکم بر جامعه هدف بررسی و در ماموریت‌های کلان آستان قدس (به تناسب زائر و زیارت) ضرب و شعار محوری انتخاب می‌شود. 

طالبی در پایان با بیان اینکه دریافت نظرها و مشورت از کارشناسان به ویژه در حوزه رسانه برای انتخاب شعار مناسبت‌ها گرفته می‌شود، خاطرنشان کرد: نهایتاً کمیته محتوایی و رسانه‌ای ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی، پنج شش پیشنهاد برتر را معرفی می‌کند تا از میان آنها در جلسه ستاد با حضور قائم مقام تولیت که رئیس ستاد مناسبت های ویژه آستان قدس رضوی نیز می باشند، شعار محوری و کلیدی یک مناسبت انتخاب شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید