اجلاس بین‌المللی «کاربرد مهندسی در آینده روابط ایران و عراق»/ تحصیل 600 دانشجوی عراقی در دانشکده مهندسی دانشگاه امام رضا(ع)
به همت دانشکده مهندسی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) نخستین اجلاس بین‌المللی «کاربرد مهندسی در آینده روابط ایران و عراق» برگزار شد.
پنجشنبه,۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، به همت دانشکده مهندسی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) نخستین اجلاس بین‌المللی «کاربرد مهندسی در آینده روابط ایران و عراق» برگزار شد.

مرتضی رجوعی؛ رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در این اجلاس که صبح امروز در قالب وبینار برگزار شد، عنوان کرد: ارتباطات دانشجویی یکی از برترین ارتباطات فرهنگی بین ملت‌هاست که ضمن اثرگذاری عمیق فرهنگی و برقراری ارتباط بین نخبگان فرهنگی در کشورهای مختلف، باعث تقویت و استحکام روابط فرهنگی بیشتری بین کشورها می‌شود.

وی ابراز کرد: در همین راستا اجلاس بین‌المللی «کاربرد مهندسی در آینده روابط ایران و عراق» با محورهای تازه‌های تحقیقات و پروژه‌های کاربردی در حوزه‌های الکترونیک، مخابرات، مهندسی پزشکی، مهندسی مکاترونیک و مهندسی کامپیوتر برگزار شد.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) با بیان اینکه هدف از برگزاری این اجلاس در مرحله اول ایجاد بستری برای همکاری دانشگاهی بیشتر میان دو کشور دوست و برادر ایران و عراق است، گفت: همکاری دانشگاهی عامل اصلی توسعه هدفمند ارتباطات عینی و توسعه رشته‌های آموزشی و همچنین پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی دانشگاه‌هاست و از همین رو این مهم یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های دانشگاه در حوزه بین‌الملل بشمار می‌رود.

رجوعی در ادامه یکی دیگر از اهداف برگزاری این اجلاس را بررسی زمینه‌های همکاری در حوزه‌های کاربردی و علوم مهندسی ذکر کرد و گفت: این همکاری می‌تواند در حوزه‌های مختلف به‌ویژه مدیریت دستگاه‌های انرژی، انرژی‌های تجدید پذیر، سامانه‌های نهفته، سیستم هوش مصنوعی، یادگیری عمیق شبکه‌های کامپیوتری، پایش سلامت و... باشد و این حوزه‌ها نمونه‌هایی از همکاری‌های دانشگاهی دو کشور ایران و عراق است.

به گفته رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، این دانشگاه با دارا بودن دانشکده فنی و مهندسی و گروه‌های آموزشی برق، و پزشکی و... و همچنین با بهره‌گیری از اساتید نخبه، جوان و فعال از ظرفیت‌های بالایی برای برگزاری چنین اجلاس‌هایی برخوردار است و امیدواریم با بهره‌گیری از امکانات این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های کشور عراق بتوانیم به پیشرفت علوم مهندسی کمک کنیم و قطعاً برگزاری چنین اجلاس‌هایی می‌تواند به توسعه و تحکیم روابط فرهنگی بین این دو کشور کمک کند.

 

تحصیل 600 دانشجوی عراقی در دانشکده مهندسی دانشگاه امام رضا(ع)
دكتر قاسم صادقي بجستاني؛ معاون پژوهش و فناوري دانشگاه بين‌المللي امام رضا(ع) نیز در ادامه این اجلاس ابراز کرد: در ابتدای سالی که با عنوان «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری شده است، شاهد برگزاری اولین اجلاس بین‌المللی کاربرد مهندسی در آینده روابط ایران و عراق هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 600 دانشجوی عراقی در دانشکده مهندسی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در حال تحصیل هستند و تاکنون بیش از 300 نفر نیز فارغ‌التحصیل شده‌اند که این آمار در کنار شعار سال مسئولیت‌های این دانشگاه را دوچندان کرده است.

وی افزود: در علوم مهندسی زمینه‌های همکاری‌های مختلفی همچون پایان‌نامه‌های مشترک بین اساتید با دانشجویان ایرانی و عراق، کمک به حل دانش‌بنیان، موضوعات و مسائل مشترک بین آستان مقدس عراق و آستان قدس رضوی، تعریف گرندهای مشترک، برگزاری نشست‌های تخصصی مشترک به‌صورت مستمر، ایجاد اشتغال پایدار در کشور عراق از طریق طرح‌های پایان‌نامه‌های دانشجویان،  ایجاد امکان برگزاری دوره‌های تخصصی کوتاه‌مدت و بلندمدت خاص در کشور عراق و...وجود دارد. 

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه بين‌المللي امام رضا(ع) تصریح کرد: برگزاری این‌گونه اجلاس‌ها می‌تواند آغازی برای همکاری‌های مشترک بین دو کشور عراق و ایران در حوزه علوم مهندسی باشد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید