افتتاح یک گنجینه جدید کتاب، در حفظ و نگهداری از مواریث فرهنگی اقدامی درخور توجه است
رئیس کمیته ملی موزهای ایران(ایکوم)، با اشاره به افتتاح بزرگترین مخزن کتاب در حرم مطهر رضوی، افتتاح یک گنجینه جدید را در جهت حفظ و حراست از مواریث فرهنگی اقدامی درخور توجه دانست.
چهارشنبه,۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵

سیداحمد محیط طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، با ارائه تعریف گسترده از موزه بیان کرد: هر نهادی که بخشی از میراث فرهنگی، هنری و طبیعی بشر را بشناساند، معرفی کند و مورد محافظت قرار دهد، به یک معنی موزه است. از این رو کتابخانه‌ها نیز موزه هستند، چرا که کتاب‌ها و اسناد نیز مصداق آثار موزه‌ای هستند.

وی افزود: بر اساس فرهنگ وقف و باورهای فرهنگی و تاریخی سرزمین ایران، مجموعه‌ کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با آثار وقفی به عمر بیش از یک هزار سال، یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های وقفی و موزه‌ای جهان است. این ویژگی که این نهاد را به مجموعه‌ای غیر دولتی و مردمی تبدیل کرده است، بر وجهه عمومی آن می‌افزاید، چون مجموعه‌های موزه‌ای غالباً شبیه نهادهای غیر انتفاعی اداره می‌شوند. 

محیط طباطبایی با بیان اینکه بهره‌گیری از فن آوری‌های نوین جهت ارتقای کیفی فعالیت‌ها در نهاد کتابخانه‌ها و گسترش و فراگیری مخاطب مورد توجه متولیان آستان قدس رضوی واقع شود، ابراز کرد: افتتاح یک گنجینه جدید با هدف گسترش کمی فضای کتابخانه‌ای و نیز حفظ و نگهداری دقیق‌تر و با کیفیت‌تر از مدارک و کتب نفیس خطی، در جهت حفظ و حراست از مواریث فرهنگی اقدامی درخور توجه است. 

وی با تبیین جایگاه و اهمیت گسترش فضاهای کمی گنجینه‌های کتابخانه‌ای بر تقویت شاخصه‌های فرهنگ ملی ادامه داد: تغییر و تحولات عصر جدید، اشکال جدید استفاده از کتاب و فضاهای کتابخوانی را رقم زد. این ابزارهای نوین به کمک دیجیتال سازی و در دسترس بودن منابع کتابخانه‌ای آمد تا مخاطبان بیشتری از منابع دیجیتال بهره‌مند شوند.

به گفته وی، بر اساس تعاریف جدید، کتابخانه‎ها و گنجینه‌های کتاب دیگر تنها یک مکان مخزنی برای نگهداری و ارائه کتاب‌ها به سبک کلاسیک خود نیستند، بلکه فضایی برای مطالعه، در کنار ملاقات افراد، شکل گیری ارتباطات جدید و بده بستان‌های فرهنگی به حساب می‌آیند. در واقع روش‌های نوینِ در اختیار گذاشتن منابع به فراگیری مطالعه و شمول بیشتر علاقه مندان به حوزه کتاب و کتاب خوانی کمک کند.

https://file.razavi.ir/portal-pub/inline-images/lcim7gat8xkye8u8cr6a5cqqtmiushaz.jpg

بزرگترین مخزن صیانت از میراث فرهنگی کشور

شایان ذکر است، بزرگترین مخزن صیانت از میراث فرهنگی کشور با حضور تولیت آستان قدس رضوی در بارگاه منور علی بن موسی الرضا(ع) افتتاح می‌شود.

این مخزن در سه طبقه با زیر بنای 9000متر مربع ساخته شده است که بنا به برآورد کارشناسان ظرفیت ذخیره‌سازی یکصد میلیون منبع اطلاعاتی و مکتوب از میراث فرهنگی کشور را برای 50 سال آینده خواهد داشت.

گفتنی است در ساخت این مخازن، از به‌روزترین امکانات و پیشرفته‌ترین تجهیزات تهویه و هواسازی، اعلام و اطفای حریق اتوماتیک، نورآرایی استاندارد، فیلتراسیون مناسب برای جلوگیری از ورود آلودگی، سیستم امنیتی مخازن، سیستم انتقال کتاب و قفسه‌های ریلی و ثابت استاندارد استفاده شده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید