تخریب بارگاه ائمه بقیع مرگ بندگی است
پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه قرآن کریم خانه‌های اهل بیت(ع) را اماکنی برای ذکر و یاد خدا می‌داند، گفت: تخریب و منهدم کردن این خانه‌ها مرگ بندگی است.
یکشنبه,۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، امیر سلمانی رحیمی؛ پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به مناسبت هشتم شوال، سالروز تخریب بارگاه ملکوتی ائمه بقیع توسط وهابیت در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز گفت: مناسبت‌هایی همچون تخریب بارگاه ملکوتی ائمه بقیع باید روزآمد و اهداف دشمنان از این واقعه برای نسل جوان بازگو شود.

وی ادامه داد: آثار مربوط به قرون نخستین اسلام در کمتر کشوری به اندازه سرزمین حجاز وجود دارد و این مکان محل دفن چهار امام مظلوم شیعه، امام حسن مجتبی (ع)، امام سجاد (ع)، امام محمد باقر(ع) و امام جعفر صادق (ع) است که حرم این بزرگان در تاریخ هشتم شوال سال ۱۳۴۴ هجری به دست وهابیت تخریب شد.

این پژوهشگر با بیان اینکه یادآوری از بین بردن و محو آثار ائمه(ع) رویکردی تمدنی است، ادامه داد: کسانی‌که اقدام به  کار ناشایست تخریب قبور بقیع کردند هیچ توجیه و دلیلی برای کار خود از نظر عقل بشری و وجدان انسانی و همچنین به لحاظ دینی نداشتند.

سلمانی رحیمی با طرح این سوال که اگر اتفاقاتی از این دست، در زمان آینده رخ دهد به همان اندازه حساسیت خواهد داشت یا خیر؟ گفت: خوشبختانه در حال حاضر بیداری اسلامی و اقداماتی که امام خمینی(ره) انجام داده است موجب شده حساسیت شیعیان و بشریت نسبت به این امور افزایش یابد و این نقطه بسیار قابل توجهی است زیرا این مهم تنها اختصاص به مسلمانان و شیعیان ندارد بلکه تمام  وجدان‌های بیدار می‌دانند این اقدام غیر انسانی و غیر عقلانی بوده است.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه در آن دوران که بقیع تخریب شد، حضور مردمی و افکار عمومی علیه این اقدام بسیج نشد، اما در حال حاضر به برکت پیروزی انقلاب اسلامی و قیام امام خمینی(ره) این بیداری شکل گرفته است و حساسیت‌ها در این خصوص افزایش یافته است.

سلمانی رحیمی تصریح کرد: دشمنان دین نتوانستند نسبت به اعتقادات خود به یک اقناع فکری برسند و همچنین موفق نشدند با اندیشه‌های ناب شیعیان مبارزه کنند.

وی افزود: باید مناسبت‌هایی این چنینی زمینه‌هایی برای سنجش افکار عمومی، تعصبات دینی و غیرت‌های مذهبی باشد و این نکته مورد توجه قرار گیرد که امروز داعش چه موقعیتی دارد و سردار سلیمانی از چه جایگاهی در جهان برخوردار است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید