گشایش نمایشگاه خوش‌نویسی «حلقه عشاق» در نگارخانه رضوان
نمایشگاهی از آثار استادان انجمن خوش‌نویسان مشهد با عنوان «حلقه عشاق» با مشارکت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در نگارخانه رضوان گشایش یافت.
یکشنبه,۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، امیرمهدی حکیمی مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی بعدازظهر روز گذشته در افتتاحیه نمایشگاه «حلقه عشاق» در نگارخانه رضوان مشهد اظهار کرد: این نمایشگاه در راستای گرامیداشت هفته معلم و تقدیر از 12 مدرس انجمن خوش‌نویسان مشهد که به‌تازگی به درجه استادی در این رشته هنری نائل آمدند، با مشارکت انجمن خوش‌نویسان ایران شعبه مشهد و این مؤسسه برپاشده است. 

وی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی را «خانه خوش‌نویسان» دانست و افزود: این مؤسسه در طول ۳۰ سال فعالیت خود همواره در کنار هنرمندان ازجمله خوش‌نویسان بوده است. امیدوارم ارتباط این مؤسسه با جامعه خوشنویسی خراسان گسترده‌تر شود و اتفاقات خوب‌تری را در این رشته هنری در آینده رقم بزنیم. 

 

نمایش 43 اثر از 12 استاد خوش‌نویس
در ادامه محمود جمالی مدیر نگارخانه رضوان در خصوص جزئیات برگزاری نمایشگاه «حلقه عشاق» گفت: 43 تابلوی خوش‌نویسی با مضامین گوناگون ادبی و مذهبی که توسط ۱۲ استاد انجمن خوش‌نویسان مشهد به خط‌های نستعلیق، شکسته، نسخ و ثلث خلق‌شده در نمایشگاه حاضر در معرض دید اهل هنر گذاشته‌شده است. 

وی اضافه کرد: آثاری از عباس ضروری، هادی ذوالریاستین نعمت اللهی، محمدعلی فراستی، محمدعلی باقرزاده طوسی، مریم سادات موسوی، جواد نگاریان، مریم امام وردی، سمیه ناطقی، فاطمه مقیمی، وحید نیکویی، علی دربان رضوی و محسن عبادی در این نمایشگاه قابل‌مشاهده است.

جمالی ادامه داد: نمایشگاه حلقه عشاق تا پنج‌شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ از ساعت 9 تا 13 و 17 تا 20، در نگارخانه رضوان وابسته به مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی واقع در مشهد، خیابان کوهسنگی ۱۷، شماره ۱۶ پذیرای علاقه‌مندان است.

 

فعالیت 36 خوش‌نویس در درجه استادی در استان
در این مراسم استاد محمدعلی باقرزاده طوسی، رئیس انجمن خوش‌نویسان مشهد نیز با اشاره کوتاهی به تاریخچه فعالیت این انجمن گفت: در حال حاضر ۳۶ هنرمند خوش‌نویس در خراسان رضوی ازجمله ۲۲ مدرس مشهدی دارای کرسی استادی هستند.

استاد عباسعلی صحافی مقدم هنرمند برجسته خوش‌نویسی نیز در خصوص اهمیت آموزش و ضرورت توجه به آموزش مدرن در جهان امروز و همچنین شخصیت والای استاد حسین خیامی از پیشکسوتان انجمن خوش‌نویسان مشهد به‌عنوان الگوی ادب و متانت انجمن، نکاتی را در آیین گشایش نمایشگاه مطرح کرد.

 

مشهد؛ دومین قطب هنر خوش‌نویسی کشور
همچنین در حاشیه این مراسم، استاد عباس ضروری با اشاره به سابقه ۳۶ سال فعالیت خود در رشته خوش‌نویسی بیان کرد: خوش‌نویسی، هنری مقدس و کار دل است و هنرجویان آن علاوه بر علاقه و استعداد نیاز به پشتکار بسیار دارند تا بتوانند به نتایج موردنظرشان برسند. 
وی از مشهد مقدس به‌عنوان دومین قطب هنر خوش‌نویسی کشور پس از تهران نام برد و افزود: بی‌تردید حمایت سازمان‌ها و نهادهای مختلف از انجمن‌های هنری نقش پررنگی در اشاعه هنر و تجلیل از استادان و هنرمندان پیشکسوت کشور دارد. 
گفتنی است، تجلیل از مقام شاخص استاد حسین خیامی و اعطای هدایایی به‌رسم یادبود به ۱۲ استاد خوش‌نویس نمایشگاه حلقه عشاق، از دیگر برنامه‌های افتتاحیه این نمایشگاه بود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید