نسخه خطی 887 ساله «روَض الجِنان» رونمایی شد
قدیمی‌ترین نسخه خطی «رَوض الجِنان و رَوح الجَنان» در ایران موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با 887 سال قدمت رونمایی شد.
سه شنبه,۲۳ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، قدیمی‌ترین نسخه خطی «رَوض الجِنان و رَوح الجَنان» در ایران موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با 887 سال قدمت رونمایی شد.

امام جمعه موقت مشهد دراین‌باره و در یکصد و بیستمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی در محل کتابخانه مرکزی آستان قدس، به تبیین جایگاه ابوالفتوح رازی؛ عالم بزرگ قرن ششم هجری و صاحب اثر روض‌الجنان از دیدگاه مرحوم مدث قمی پرداخت.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی اصغر حسینی ضمن اشاره به زندگی نامه این مفسر بزرگ شیعه، تفسیر روض الجنان را شاخص‌ترین اثر وی عنوان کرد و آن را از مهم‌ترین منابع تفاسیر شیعه و سنی دانست. 

وی ادامه داد: در این تفسیر از موضوعات اخلاقی، فقهی، تفسیری، ادبی و تاریخی استفاده شده که در توضیح و تفسیر آیات الهی به کار رفته است.

 

اعتماد مردم به آستان قدس برای جمع‌آوری میراث گرانقدر
مدیر مرکز مخطوطات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نیز این مرکز را یکی از حوزه‌های میراثی در منطقه برشمرد و گفت: جمع‌آوری این میراث گرانقدر حاصل اعتماد مردم به این مجموعه است. 

ابوالفضل حسن آبادی تصریح کرد: پژوهشگران می‌توانند در قالب ایستگاه مطالعه و یا پایگاه دیجیتال از این نسخ در تحقیقات خود بهره‌مند شوند. 

 

نگهداری از 4 هزار نسخه خطی در آستان قدس 
در مرکز نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی حدود 4000 نسخه خطی در موضوع تفسیر به زبان‌های فارسی و عربی وجود دارد که از این تعداد 64 نسخه خطی آن از آثار ابوالفتوح رازی است. یکی از نسخه‌های بسیار نفیس و کهن، نسخه خطی تفسیر ابوالفتوح رازی است که به لحاظ کتابت قدیمی‌ترین و کهن‌ترین نسخه خطی تفسیر ابوالفتوح در بین کتابخانه‌های ایران است.

در این نسخه، مؤلف قبل از شروع تفسیر در هر سوره ابتدا اطلاعاتی را درباره نام سوَر قرآنی، شماره آیات، حروف، کلمات، مکی، مدنی، ناسخ و منسوخ بودن آیات ارائه داده و سپس به تفسیر پرداخته است که این روش الگویی برای تفسیرنویسان بعدی همانند جرجانی و ملافتح الله کاشانی بوده است.  

این نسخه به خط نسخ 21 سطری است که توسط حیدر بن محمد بن اسماعیل الاردلانی النیشابوری در سال 556 کتابت و از آیه 50 سوره احزاب تا آخر سوره فتح را در برداشته و توسط خواجه شیر احمد وقف کتابخانه آستان قدس رضوی شده است. 

گفتنی است برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی، همه هفته از طریق لینک https://webinar.aqr.ir/farhangi  و صفحه اینستاگرام @digital.aqr.ir برای علاقه مندان به پیگیری مراسم قابل دسترسی است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید