برگزاری نخستين كارگروه تخصصی دانشگاه و صنعت
نخستين كارگروه تخصصی دانشگاه و صنعت با حضور اعضای هيات علمی دانشگاه بين المللی امام رضا(ع) و معاونين و مديران بنياد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی برگزار شد.
شنبه,۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، دستیار رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی گفت: دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) برنامه‌های مفصل و شاخصی دارد و ما به دنبال پیوند این دانشگاه با بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی در عرصه صنعت هستیم.

محسن مکّیان، در نخستین کارگروه تحوّل صنعت و دانشگاه که با حضور دستیار بنیاد در بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: رویکرد فعالیت‌ها در بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی ایجاد بهره‌وری در بخش‌های دارای مزیت نسبی بر پایه دانش است.

 

ماموریت بنیاد بهره‌وری تأمین مالی برای آستان قدس رضوی است

وی بیان کرد: باید بتوانیم در این نشست‌ها  یک یا دو پروژه مشخص تعریف کرده و سنجه‌ها و شاخصه‌های علمی و شفافی را جهت ارزیابی واقعی تبیین کنیم؛ هم‌چنین این را بپذیریم که آنچه رویکردش دانشی باشد حتما و قطعا به تولید ثروت خواهد رسید و مأموریت اصلی ما در بنیاد بهره‌وری تأمین مالی برای آستان قدس رضوی است که در اکثر حوزه‌ها نگرش کاملا تولید دانشی است و البته که به تولید ثروت هم می‌رسد.

به گفته مکّیان، در دنیای کنونی بزرگ‌ترین هلدینگ‌ها با بیشترین دارایی‌ها به اندازه یک اپلیکیشن یا نرم‌افزار ساده نمی‌توانند خلق ثروت کنند و این‌گونه است که علم به معنای واقعی کلمه تبدیل به فناوری و درنتیجه ثروت پاک خواهد شد.

دستیار رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی افزود: در سال ۱۴۰۰، تقریبا در مجامع اکثر شرکت‌های بنیاد، بیش از ۷۵ درصد سود تقسیم کردیم و در این دو سال شیوع کرونا توانستیم موضوع تامین منابع برای آستان قدس رضوی را مدیریت کنیم هرچند که در برخی از حوزه‌ها، طبیعتا تحت تاثیر  شرایط اقتصادی کشور هم هستیم.

 

همکاری دانشگاه در جذب نخبگان

وی ادامه داد: از سوی دیگر، جذب نخبه برای بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی بسیار مهم است و دانشگاه‌ها می‌توانند در این حوزه یاری‌رسان‌ خوبی باشند.

مکیان تصریح کرد: با تشخیص رویکردها در این هم‌افزایی، باید بگوییم که حوزه IT & ICT، معماری و شهرسازی، سلامت و درمان و نیز مطالعات بازار، حوزه‌هایی است می‌تواند بستر فعالیت مشترک ما باشد که خوشبختانه منافع مشترک ما در هم‌افزایی در این حوزه‌هاست.

 

ورود علمی دانشگاه  امام ضا(ع) به فعالیت‌های اجرایی آستان قدس رضوی

دکتر مرتضی رجوعی؛ رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) نیز در این جلسه از ورود علمی دانشگاه بین المللی امام ضا(ع) به فعالیت‌های اجرایی آستان قدس رضوی خبر داد و گفت: طی سه سال اخیر ۲۰ طرح پژوهشی تقاضا محور توسط این دانشگاه در مجموعه‌های آستان قدس رضوی اجرا شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) تلاش دارند نگاه علمی به عرصه‌های اجرایی آستان قدس رضوی داشته باشند، گفت: خوشبختانه شاهد روند رو به رشد و تحولات در حوزه‌های علمی- پژوهشی، در مجموعه آستان قدس رضوی هستیم.

وی در ادامه به نگاه ویژه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و اسناد بالادستی به مسئله پژوهش و علم اشاره کرد و افزود: این دانشگاه در ابتدا فعالیت‌های خود را از یک دانشگاه صرفاً آموزش محور به دانشگاهی پژوهش محور ارتقا داد و امیدواریم با شکل گیری ارتباط منسجم و علمی با بدنه اقتصادی آستان قدس رضوی به سمت دانشگاه کارآفرین هدایت شود.

 

اعطا مجوز دو مرکز تحقیقاتی به دانشگاه

رجوعی هم‌چنین از اعطاء مجوز ایجاد دو مرکز با عناوین مرکز تحقیقات فناوری‌های زیستی سلامت و مرکز تحقیقات کاربردی تبلیغ و تربیت دینی به دانشگاه خبر داد و گفت: ۱۲ طرح مرکز تحقیقات فناوری‌های زیستی سلامت در حال حاضر قابلیت تجاری سازی دارد که پنج طرح آن دارای ثبت اختراع است.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) اضافه کرد: همزمان با هفته پژوهش و فناوری با حضور تولیت آستان قدس رضوی از دو اختراع اساتید و دانشجویان دانشگاه با عنوان منبع نور بهینه آندوسکوپی و پروتز هوشمند مجهز به تعدیل کننده الکترومغناطیسی رونمایی شد.

به گفته وی مراکز تحقیقاتی پل ارتباطی دانشگاه با مراکز اقتصادی، صنعتی و خدماتی است تا ماموریت‌های تعریف شده در حوزه‌های مختلف به خوبی اجرایی شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید