به همت دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)؛
نشست علمی «اقتصاد، اشتغال و توليد در سلامت و درمان» برگزار شد
به همت دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، نشست علمی «اقتصاد، اشتغال و توليد در سلامت و درمان» برگزار شد.
چهارشنبه,۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ و فرهنگ آستان قدس رضوی؛ دكتر سيد سعيد سعيدی، متخصص بيماري‌هاي داخلی در هشتمين نشست علمی «كنگره بين‌المللی اقتصاد، اشتغال و توليد در آيينه قرآن و عترت (عليهم السلام)» با عنوان «اقتصاد، اشتغال و توليد در سلامت و درمان» که به همت دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) برگزار شد، به موضوع «اقتصاد، توليد و اشتغال چالش‌ها و راهكارها در سلامت» اشاره و معنای سلامت را فراتر از نداشتن بيماری تعریف کرد.

وی به تبیین نقش سلامت در اقتصاد پايدار و مقاومت اقتصادي پرداخت و ابراز کرد: برای رسیدن به اقتصادی پایدار و مقاومت اقتصادی باید به صيانت از نيروي كار و نيروی مولد، كاهش هزينه‌ها، كاهش وابستگی به ديگران و افزايش تاب آوری در برابر عوامل زيستی توجه داشت.

دکتر سعیدی با بیان اینکه هزینه کردن در سلامت یک نوع سرمایه‌گزاری است، گفت: توليد، دستيابی به فناوری های نوين، آموزش عمومی سلامت، تقويت زيرساخت‌ها و تربيت نيروی متخصص از راهکارهای رسیدن به سلامت در اقتصاد پايدار و مقاومت اقتصادی است.


 
بررسی اقتصاد سلامت در ایران و جهان
دکتر علی ماهر؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در ادامه این نشست علمی به موضوع «اقتصاد سلامت در ایران و جهان» اشاره کرد و گفت: در سال 2017، 8 میلیارد و800 میلیون دلار صرف خدمات درمانی در دنیا شده است که از میزان هزینه 30 تا 50 درصد به هزینه های بیمارستانی  اختصاص دارد.

وی رشد دائمی هزینه ها، رشد سریع تکنولوژی، رشد هزینه دارو، افزایش نرخ دستمزد نیروی انسانی، افزایش هزینه نگهداری ساختمان های قدیمی، سالمندی و ... را از چالش‌های دولت در مقابل هزينه سلامت برشمرد.

دکتر ماهر در تعريف اقتصاد بهداشت گفت: اقتصاد بهداشت به مطالعه و بررسي کميت، قيمت و ارزش منابع محدودي که براي بهداشت و درمان اختصاص می يابند و نحوه ترکيب اين منابع برای توليد خدماتی معين به گونه‌ای که به بالاترين بهره دهی و کارايی برسند، گفته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: صاحب نظران علم اقتصاد تقاضا برای خدمات بهداشتی درمانی را نخست به این دلیل که به عنوان کالای مصرفي است و افراد با این خدمات احساس تندرستی بيشتري مي‌کنند و دیگری اینکه خدمات بهداشتی درمانی را به عنوان کالاي سرمايه گذاری دانسته و سلامتی نیز موجب افزايش کارايی، توليد و درآمد خواهد شد، می‌دانند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: علم اقتصاد و سلامت به دو اقتصاد خرد و کلان تقسیم می‌شود؛ در اقتصاد خرد نگاه به بنگاه‌ها، مراکز و مطب‌هاست و اقتصاد سلامت به خانواده‌ها و خانوار برای هزینه کرد کالاهای سلامت نگاه می‌کند، سهم بهداشت و درمان از بودجه عمومی تورم و بیکاری در بخش کلان اقتصاد سلامت می گنجد.

وی خاطر نشان کرد: ما در بخش پرستاری و سایر مشاغل درمانی بویژه پزشک متخصص در برخی از رشته‌ها کمبود داریم و تا رسیدن به استانداردهای جهانی بیش از 138 هزار نیروی انسانی در این حوزه ها کم داریم.

دکتر ماهر ادامه داد: دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به عنوان دانشگاه پیشرو و با نگاه‌های بسیار هوشمندانه می‌تواند وارد عرصه دانشگاه نسل سوم و چهارم شود و ارزش آفرینی و کار آفرینی را سر لوحه کار خود قرار دهد و با این تغییر نگاه الگویی برای سایردانشگاه ها باشد.

 

بیشتر بخوانید:

طب سنتی بستری برای ارتباط با صنعت و جامعه

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید