مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت مطرح کرد:
طب سنتی بستری برای ارتباط با صنعت و جامعه
مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: طب سنتی بستر مناسبی برای ارتباط با صنعت و جامعه است و می‌تواند محمل خوبی برای حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و نسل چهارم باشد.
چهارشنبه,۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، دکتر نفیسه حسینی یکتا، در هشتمين نشست علمي «كنگره بين‌المللي اقتصاد، اشتغال و توليد در آيينه قرآن و عترت (عليهم السلام)» با عنوان «اقتصاد، اشتغال و توليد در سلامت و درمان» که به همت دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در قالب وبینار برگزار شد، به موضوع «وضعیت طب‌های سنتی و مکمل در جهان، مزایای طب سنتی ایرانی و وضعیت طب سنتی در ایران» اشاره کرد.

وی با بیان اینکه طب سنتی سابقه‌ای طولانی دارد و به مجموعه‌ای از دانش، مهارت و شیوه‌های مبتنی بر نظریه‌ها، باورها و تجارب بومی در فرهنگ‌های مختلف گفته می‌شود، گفت: طب سنتی به منظور حفظ سلامتی و همچنین در پیشگیری، تشخیص، بهبود و یا درمان بیماری‌های جسمی و روانی بکار گرفته می‌شود.

وی افزود: اصطلاحات «طب مکمل» و یا «طب جایگزین» نیز به مجموعه گسترده‌ای از شیوه‌های مراقبت‌های بهداشتی اشاره دارد که بخشی از سنت یا طب رایج یک کشور نبوده و به طور کامل با سیستم بهداشت و درمان غالب مطابق نیست و این اصطلاحات به جای طب سنتی در برخی کشورها بکار می‌روند.

حسینی یکتا در ادامه به علل روند رو به رشد اقبال جامعه به طب سنتی و مکمل اشاره کرد و گفت: افزایش هزینه‌های درمان‌های کلاسیک و رایج، ناکارآمدی نتایج درمانی در بسیاری موارد، عوارض داروها و روش های درمانی مرسوم و اعتقاد به ایمن تر و ارزان تر بودن درمان های سنتی و طبیعی در میان مردم از جمله عوامل اقبال جامعه به طب سنتی است.

وی بازشناسي، تبيين، ترويج، توسعه و نهادينه نمودن طب سنتي ايران را از سیاست‌های کلی سلامت دانست و گفت: برای رسیدن به این سیاست‌ها باید به ترويج كشت گياهان دارويي تحت نظر وزارت جهاد كشاورزي، استانداردسازي و روزآمد كردن روش‌هاي تشخيصي و درماني طب سنتي و فرآورده‌هاي مرتبط با آن، تبادل تجربيات با ساير كشورها در زمينه طب سنتي، نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بر ارائه خدمات طب سنتي و داروهاي گياهي و... توجه داشت.


 
بررسی وضعیت طب سنتی در ایران
مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در ادامه به وضعیت طب سنتی در ایران اشاره و تصریح کرد: در سال 1386 دانشکده‌های طب سنتی تشکیل شدند و سند ملی  گیاهان دارویی و طب سنتی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که راهبردها و اهدافی را دنبال می‌کند.

وی از رشد 400 درصدی روند انتشار مقالات بین سالهای 2000 تا 2015 میلادی در ایران خبر داد و گفت: کشور ایران رتبه چهارم تولید دانش در حوزه طب سنتی و مکمل بعد از چین، هند، و آمریکا در سال2020 را به خود اختصاص داده است.

حسینی یکتا در ادامه توجه به سبک زندگی و الگوی زندگی سالم، کمک به اشتغالزایی و رشد اقتصادی، را از مزایای طب سنتی ایرانی برشمرد و گفت: تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاستهاي اجرایی و مقررات با رعایت اولویت پیشگیری بر درمان است.

 

بیشتر بخوانید:

نشست علمی «اقتصاد، اشتغال و توليد در سلامت و درمان» برگزار شد

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید