نشست نقد و معرفی كتاب "آينه خوديابی" در بنیاد پژوهش‌های اسلامی
​​​​​​​با همکاری بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «آینه خودیابی» نقد و بررسی شد.
چهارشنبه,۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، احد فرامرز قراملکی؛ مولف کتاب «آینه خودیابی» در نخستین نشست از سلسله نشست‌های نقد و معرفی کتب انتشارات حوزه علمیه خراسان با محوریت نقد و معرفی کتاب «آینه خودیابی» که امروز در محل بنیاد پژوهشهای اسلامی برگزار شد، به معرفی کتاب و دیدگاه‌های خود پرداخت.

وی عنوان کرد: کتاب «آینهِ خودیابی» شرحی بر حکمت صد و پنجاه نهج البلاغه است که توسط جمعی از دوستان تالیف شده و توسط انتشارات حوزه علمیه خراسان در ۲۵ فصل در جمع طلاب حوزه علمیه مشهد به بحث گذاشته شده و پس از تکمیل در قالب کتاب ارائه شد.

قراملکی افزود: سیری در حکمت صدو پنجاه، امیدواری بدون عمل به آخرت، فرداگویی به بازگشت، گناه نقد، توبه نسیه، فضیلت زهد، حرص آوری و سیری ناپذیری، قناعت، ناسپاسی، کم کاری و زیاده خواهی، اخلاق نهی از منکر و امر به معروف، دوستداری صالحان، مرگ هراسی، پشیمان در بیماری و سرگرم بی دغدغه در سلامت، فریفته در خوشی‌ها و بی‌تاب در ناگواری و... از جمله موضوعات این اثر است و پایان کتاب نیز فهرست آیات، اشخاص و مفاهیم به صورت ترتیب الفبایی نمایه سازی شده است.

دکتر محمدمهدی رکنی؛ مؤلف و پژوهشگر به عنوان استاد ناقد عنوان کرد: کسی که می‌خواهد کتاب«آینه خودیابی» را بخواند نخست باید کتاب «از متن‌خوانی تا متن‌پژوهی» را مطالعه کند که با تاکید بر علوم دینی نگاشته شده است؛ بنده تا کنون این نوع مواجهه و رویارویی با کتاب را ندیده بودم.

وی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در عرصه کتاب و مطالعه و کاهش قیمت تمام‌شده کتاب برای مخاطبان گفت: یکی از معیارها و ملاک‌های ارزیابی این کتاب، ماخذ و منابع آن است و همچنین از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به  تهیه فهرستی از کلمات کلیدی در پایان کتاب نام برد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: امام علی(ع) در این حکمت به دو موضوع ناسازگار با هم اشاره کرده‌اند. در ابتدای این حکمت آمده است: «از كسانى مباش كه بدون عمل صالح به آخرت اميدوار است، و توبه را با آرزوهاى دراز به تأخير مى‌اندازد، در دنيا چونان زاهدان، سخن مى‌گويد، اما در رفتار همانند دنياپرستان است، اگر  نعمت‌ها به او برسد سير نمى‌شود، و در محروميّت قناعت ندارد، از آنچه به او رسيد شكرگزار نيست و از آنچه مانده زياده طلب است».

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر نوایی استاد حوزه و دانشگاه، مؤلف و پژوهشگر نیز به عنوان استاد داور در این نشست به ایراد سخن پرداخت و گفت: نقد به معنای این است که یک کار ارزنده مورد تامل و توجه قرار گیرد، سره و ناسره آن تشخیص داده شود و بهترین برگزیده شود؛ نقد به معنی این است که در مراحل و گام‌های بعدی از آنی که هستی برجسته‌تر شوی. بنابراین نقد عیب‌یابی و عیب‌جویی کردن نیست بلکه هدف بررسی یک کار ارزشمند و دارای وزانت است.

وی به امتیازات این کتاب اشاره کرد و گفت: بهره‌وری از واژگان نو، نگاهی جامع، گذر از مواجهه احساسی به خودیابی، جانشین پروری، انسجام ارتباط داده‌های متن، نگاه تحلیلی مبتنی بر نیاز جامعه امروز، وفور منابع عربی، فارسی و لاتین، نوع‌گرایی و طرح نو درانداختن در نگاه به کلمات امیرمومنان(ع)، ره‌یافت‌دهی و دادن سر نخ به دیگران، ماهیت اعتلایی در نوشتار، دستمایه‌ای گران‌سنگ برای پژوهشگران، نموداری‌کردن مباحث و چینش آنها برای گویاشدن بهتر مطالب، شورآفرینی داشتن و... از امتیازات این اثر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوایی همچنین تصریح کرد: این کتاب نیاز به صفحه‌آرایی مجدد دارد و برخی از واژگان و عبارات باید تغییر کند.
 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید