گاهنامه ادبیات دینی کودک و نوجوان از دل دغدغه‌های کاربردی بیرون آمده است
مراسم رونمایی از نخستین شماره گاهنامه ادبیات دینی کودک و نوجوان به همت انتشارات به‌نشر و با حضور جمعی از پژوهشگران، نویسندگان و شاعران ادبیات کودک و نوجوان در کتابفروشی به‌نشر تهران برگزار شد.
سه شنبه,۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، در این مراسم، حجت‌الاسلام حیدری ابهری نویسنده و ناشر فعال در حوزه کودک و نوجوان، ضمن مهم خواندن پیگیری مسائل نظری ادبیات دینی کودک و نوجوان توسط نویسندگان این عرصه، گفت: نویسندگان، اهل ذوق هستند و از پرداختن به مسائل نظری پرهیز می‌کنند، انگار پرداختن به این مسائل  آن‌ها را از زلالی خارج می‌کند اما پرداختن به  مباحث تئوریک بسیار ضرورت دارد.

وی پرداختن به 6 محور را در گاهنامه ادبیات دینی لازم برشمرد و عنوان کرد: «بحث‌های معارفی»، «نقد آثار موجود»، «استفاده از تجربیات ادیان دیگر در این حوزه»، «تحلیل آثار تربیتی کتاب‌های دینی»، «تحلیل تاثیرات روانشناختی در آثار دینی» و «تحلیل ادبی آثار دینی» شش محوری است که باید درباره آن، بررسی‌های بیشتری انجام دهیم.

حیدری ابهری درباره گاهنامه ادبیات دینی کودک و نوجوان با تاکید بر اهمیت پژوهش‌های کاربردی نسبت به مباحث انتزاعی  افزود: بحث‌های انتزاعی نمی‌تواند به سوالات مردم پاسخ دهد. چرا پایان‌نامه‌های ما به دردهایمان پایان نمی‌دهد؟

وی تصریح کرد: این گاهنامه باید درباره واقعیت‌ها صحبت کند. مثلا درباره مسائل جنسی در حوزه کودکان و نوجوانان هر کارشناسی نظر مخصوص خودش را دارد و هنوز خیلی از مسائل حل نشده که می‌شود به این مباحث مهم، پرداخت.

 

در ادبیات دینی کسب تجربه‌های جهانی مهم است
مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده فعال حوزه کودکان در این مراسم با اشاره به قدمت توجه تئوریک به طرح مسائل دینی برای کودکان گفت: در سال 2005 واتیکان تعدادی از نویسندگان را دعوت کرد تا مسائل مربوط به ادبیات دینی را حتی فارغ از دین مسیحیت بررسی کند. اوایل انقلاب هم دفتر تبلیغات قم 2 جلسه برای بررسی چگونگی طرح مسائل دینی با بچه‌ها برگزار کرد که بسیار مفید بود. در این موضوع،‌ کسب تجربه‌های جهانی مهم است چون در این زمینه خیلی کار کرده‌اند.

وی افزود: باید در کنار آموزش مباحث دینی به بچه‌ها، زیبایی‌های دین و با لذت‌های روحی آشنا شوند.

این نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان ادامه داد: باید پیاممان را مثل شکری حل شده در شربت به مخاطب بدهیم و الا شکرش بیرون می‌آید و مخاطب،  آن را پس می‌زند. در تاریخ دین،‌ لحظه‌های زیبایی داریم که یک اشاره، ‌آدم‌ها را زیر و رو کرده‌اند که نمی‌شود آن‌ها را نادیده گرفت.

رحماندوست گفت: ما در محدوده‌ای زندگی می‌کنیم که محیط جغرافیایی و تاریخی ما خاص است. اگر چه کتاب نمی‌خوانیم اما خوشبختانه خیلی چیزهای دیگر ما خوب شده است. همین که همدیگر را تحمل می‌کنیم، خیلی خوب است.

نویسنده پیشکسوت کودک و نوجوان تصریح کرد:‌ فاصله دروغ تاخیال بسیار باریک است که این موضوع باید برای مخاطبان، ‌تبیین شود. شما باید به نویسندگان جوان کمک کنید که شهامت به خرج دهند و گر نه، ‌ما باخته‌ایم.  

 

انتشار گاهنامه کودک و نوجوان نشان از توجه ما به فرهنگ دینی است
مریم جلالی، شاعر و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان، سخنرانی بعدی مراسم رونمایی از نخستین شماره گاهنامه ادبیات دینی کودک و نوجوان بود و گفت:‌ انتشار این گاهنامه نشان توجه به فرهنگ دینی سرزمین ماست و ما نمی‌توانیم ادبیات آکادمیک را نادیده بگیریم.

وی افزود: ‌زمانی که گرایش آکادمیک ادبیات کودک و نوجوان راه‌اندازی شد، درس ادبیات دینی، درس اختیاری اعلام شد و دلیلش این بود که برنامه درسی از غرب گرفته شده بود و ما فراموش کردیم پایگاه مهمی به نام دین داریم که بچه‌ها با آن عجین هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: ما در ادبیات دینی کودک و نوجوان با ظرفیت‌های سنی متفاوتی روبرو هستیم، ودر نگارش باید به ظرفیت‌های روانی مخاطب توجه کنیم.

جلالی اظهار امیدواری کرد: گاهنامه ادبیات دینی کودک و نوجوان به خانه همه نویسندگان و هنرمندانی که می‌خواهند در این حوزه کار کنند، ‌راه پیدا کند.

 

سهم نقد کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان در مجلات  ادبی کشور نزدیک به صفر است
سید علی کاشفی خوانساری نویسنده و فعال حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیز در این مراسم گفت:‌ این رونمایی امروز و همنشینی چهرهای ادبیات دینی کودک و نوجوان را باید اتفاق مهمی دانست چرا که حدود دو سال است چنین نشست‌هایی را نداشته‌ایم. همچنین باید به انتشارات به‌نشر به خاطر وجهه و اعتباری که در ادبیات دینی کودک و نوجوان دارد، ‌تبریک بگوییم. انتشار این گاهنامه  آرزوی بسیاری از ما بوده است.

وی  با اشاره به آمار تولید کتاب در کشورمان گفت:‌ تقریبا سالانه صدهزار عنوان کتاب در کشور منتشر می‌شود که 15 تا 25 درصد از آن ها را کتاب‌های کودک تشکیل می دهند. تعداد نویسندگان مطرح کودک و نوجوان که بیش از 50 عنوان کتاب در این زمینه نوشته‌اند هم از 300 نفر تجاوز نمی‌کند. در حوزه ادبیات دینی کودک و نوجوان هم حدود 2000 عنوان کتاب وجود دارد؛ اما به عقیده من نگاه نقادانه به این کتاب‌ها بسیار کم است و نشریات تخصصی که این حوزه را نقد کنند، بسیار محدودند.

کاشفی خوانساری سهم نقد کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان در مجلات  ادبی کشور را نزدیک به صفر دانست و گفت:‌ باید از مسئولان مطالبه کنیم که چرا چنین نشریاتی مثل این گاهنامه نداشته‌ایم؟‌ به نظرم بهترین انتخاب برای انتشار چنین نشریه‌ای هم انتشارات به‌نشر است چون هم وابسته به حضرت رضا (ع) است و هم  حضور حرفه‌ای و  آبرومندانه‌ای در این حوزه دارد.


به مسائل دینی نباید سطحی نگاه کرد
محمود پوروهاب نیز در این مراسم گفت: اصولا در مسائل دینی عمیق نیستیم و این مسائل را سطحی می‌بینیم.

این شاعر کودک و نوجوان افزود: حتی دو مقاله خوب می‌تواند به ما نگاه تازه‌ای بدهد و دوستان ما در به‌نشر کار بسیار سختی را در پیش گرفته‌اند اما  پهلوانان این عرصه هستند و می‌دانیم که در این راه، موفق می‌شوند.

وی تصریح کرد: در این حوزه نباید خط‌کشی کرد و افراد باسوادی داریم که شاید در نظر ما وجهه‌ای نداشته باشند اما باید آن‌ها را هم به این موضوع،‌ راه داد.

 

طرح جامع ادبیات دینی دارای ابعاد مختلف آموزشی، پژوهشی و نگارشی است  
معاون تولید انتشارات به‌نشر و سردبیر نخستین گاهنامه ادبیات دینی کودک و نوجوان  نیز در پایان این مراسم گفت: با مباحث مطرح شده در این جلسه، ‌مشخص شد که در عرصه ادبیات دینی حرف‌های بسیاری برای گفتن وجود دارد و ما هم می‌خواستیم بستری برای بیان این حرف‌ها آماده کنیم.

سیداحمد میرزاده افزود: ما در انتشارات آستان قدس رضوی که همواره دغدغه دینی داشته، چند سال است که تمرکز خودمان را بر ادبیات دینی گذاشته‌ایم که کار پرزحمتی است.چون در این مسیر چالش‌های بسیاری وجود دارد که در مسیر تولیدات عادی ادبیات کودک نیست. در تمام محورهای محتوایی هم پروژه‌هایی تعریف کرده‌ایم که با یاری شما عزیزان در حال اجرایی کردن آن هستیم.

میرزاده ادامه داد: این نشریه بستر مناسبی است تا  صاحب‌نظران تجربیات‌شان را در اختیار همدیگر قرار دهند و دیدگاه‌هایشان را به اشتراک بگذارند‌.

وی تصریح کرد: طرح جامعی با عنوان ادبیات دینی به سازمان علمی فرهنگی آستان قدس پیشنهاد شده که دارای ابعاد آموزشی، پروهشی، نگارشی و ...است.

سردبیر نخستین گاهنامه ادبیات دینی‌گفت: ‌ممکن است نخستین شماره این گاهنامه کمال مطلوب نباشد اما از دل کار و احساس نیاز بیرون آمده است. ما در حین انتشار کتاب‌های دینی کودک و نوجوان در مراحل گوناگون تالیف، تصویرگری و عرضه به مخاطب با مسائل گوناگونی مواجه شده‌ایم و تلاش کرده‌ایم به آن‌ها پاسخ بدهیم . این نشریه از دل دغدغه‌های کاربردی بیرون آمده است.

معاون تولید انتشارات به‌نشر همچنین خبر داد تاسیس  «دفتر مطالعات ادبیات دینی» در طرح جامع ادبیات دینی پیش بینی شده و کلیات آن به تایید سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی رسیده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید