رهبری و مردم فتنه سیاسی را تبدیل به فرصت حماسی کردند
مدیر گروه انقلاب و تمدن اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی به نقش تعیین کننده همراهی و همدلی دو عنصر مردم و رهبری در خنثی کردن فتنه 88 و تبدیل آن به یک فرصت حماسی اشاره کرد.
پنجشنبه,۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲

محسن هاشمی بذرگری؛ مدیر گروه انقلاب و تمدن اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، در سالروز حماسه نهم دیماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، گفت: انتخابات سال 88 یکی از فرصت‌های بزرگ و تاریخی نظام اسلامی بود که می‌توانست آورده‌های خوبی برای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد؛ اما حوادث و اعتراضاتی خارج از فرایندها و چارچوب‌های قانونی رخ داد که این فرصت را تبدیل به تهدید کرد.

وی افزود: کشور ما از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون تهدیدات بسیاری را پشت سر گذاشته است، اما یکی از قابلیت‌هایش این بوده که همواره تهدیدها را به فرصت مبدل کرده است.

این پژوهشگر در ادامه به برخی از تهدیدات دشمنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و تصریح کرد: جریانات مختلف فکری و سیاسی گروهک‌های منافقین از ابتدای انقلاب اسلامی تهدیداتی را برای کشور ما به همراه داشته است اما هیچ گاه این تهدیدات نتوانسته خدشه‌ای به نظام وارد کند.

وی ادامه داد: هنگامی‌که دشمن احساس کرد از فضای داخلی نمی‌تواند حداکثر استفاده را ببرد، به سمت جنگ نظامی رفت و 8 سال جنگ تحمیلی رخ داد؛ همچنین تحریم‌هایی که در سالهای اخیر با آن مواجه هستیم همه و همه تهدیداتی است که از سوی دشمن به مردم کشور ما تحمیل شده است.

 

تبدیل تهدیدها به فرصت
به گفته مدیر گروه انقلاب و تمدن اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، یکی از قابلیت‌ها و فناوری‌ها در نظام جمهوری اسلامی این است که همواره تهدیدهایی که از بیرون و یا داخل به کشور تحمیل می‌شده را تبدیل به فرصت کرده ایم.

 وی ادامه داد: این کشور توانسته با وجود تمامی مشکلات و تهدیدها ظرفیت‌هایی را ایجاد کند، برای نمونه تحریم هایی که در این سالهای اخیر با آن مواجه هستیم با وجود تمامی مشکلات و آسیبهایی که برای کشور و مردم ایجاد کرده از برخی جهات توانسته ظرفیت‌هایی را بوجود آورد.

حجت‌الاسلام هاشمی بذرگری تصریح کرد: شعار استقلال در انقلاب اسلامی یکی از شعارهای محوری ما بود و باید در تمامی عرصه‌ها خودش را نشان دهد، یکی از این عرصه‌ها، حوزه اقتصادی است، شاید یکی از ظرفیت‌های موثری که فضای تحریم ایجاد کرد، فرصت‌هایی بود که در بحث استقلال اقتصادی به معنای قدرت اقتصادی ایجاد کرد.

وی ادامه داد: همچنین جنگ تحمیلی علاوه بر تمام مشکلات و سختی‌هایی که داشت و با توجه به اینکه ده‌ها هزار شهید تحت تاثیر این جنگ، تقدیم اسلام شد، نتایجی داشت و آن هم این بود که مردم بیشتر یکدیگر را پیدا کردند و همدلی هایی نیز در فضای ایثار و شهادت ایجاد شد، این ها نمونه‌ای از فرصت‌هایی هستند که پس از تهدیدها ایجاد شده است.

این پژوهشگر ادامه داد: در جریان سال 88 نیز بدترین اتفاقی که می‌توانست رخ دهد این بود که دشمن از مشارکت 85 درصدی  مردم در انتخابات برای نظام و انقلاب تهدید درست کند؛ این تهدید با یک سری اعتراضات فرا قانونی و قبیله گرایی سیاسی اتفاق افتاد و منجر شد فرصتی که ما می‌توانستیم به عنوان یک آورده بزرگ در دنیا از آن استفاده کنیم به یک تهدید تبدیل شود و مشکلاتی را ایجاد کند.

حجت‌الاسلام هاشمی بذرگری با بیان اینکه نظام اسلامی همواره با دو عنصر مهم مردم و رهبری فرصت‌های بسیار خوبی را پدید آورده است، افزود: با هوشمندی، بصیرت و ذکاوت رهبر معظم انقلاب و همراهی مردم، فتنه سیاسی سال ۸۸ مدیریت شد و نقشه‌های دشمن نقش بر آب شدند.

وی با طرح این سوال که چگونه تهدید را می‌توانیم به حماسه حضور تبدیل کنیم، بیان کرد: حضور هوشمندانه مردم و همراهی فراگیر آنها با رهبری انقلاب از ۹ دی یک یوم ا...  و از سال ۸۸ یک سال حماسی ساخت.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید