فعالیت داوطلبانه آنلاین؛ فرصتی برای مشارکت آسان
چهاردهمین پیش‌نشست اولین همایش بین المللی «فعالیت داوطلبانه» در گفت‌‌وگوی زنده با دکتر متیو اندرو؛ مدیر شبکه دیده بان نخست وزیری فرانسه برگزار شد.
دوشنبه,۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵

به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، چهاردهمین پیش‌نشست اولین همایش بین المللی «فعالیت داوطلبانه فرصتی برای پویاسازی و توسعه خدمات در کتابخانه‌ها، موزه و مراکز آرشیوی» در گفت‌‌وگوی زنده با دکتر متیو اندرو؛ مدیر شبکه دیده بان نخست وزیری فرانسه و محقق حوزه کتابخانه‌های دیجیتال با موضوع «مردم‌سپاری؛ راهکاری برای برونداد کتابخانه های دیجیتال با اتکا به نیروهای داوطلب» برگزار شد.

دکتر اندرو در توضیح اجمالی خدمت داوطلبانه آنلاین اظهار کرد: این خدمت از جمله انواع مختلف فعالیت‌های داوطلبانه محسوب می‌شود که علاقه‌مندان در آن می‌توانند در حوزه خاصی بدون محدودیت زمانی و مکانی مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به اجرای پروژه‌های بسیاری به روش آنلاین، به فعالیت‌هایی از جمله طراحي وب سايت خيريه، طراحي اپليكيشن و نوشتن محتواي آموزشي اشاره کرد.

محقق حوزه کتابخانه‌های دیجیتال، برون‌سپاری کار از سوی شرکت به یک فرد حقیقی را زیر مجموعه فعالیت‌های داوطلبانه آنلاین خواند و اظهار کرد: برون‌سپاری‌ها، همچون فعالیت داوطلبانه آنلاین محدودیت زمانی و مکانی ندارد. همچنین فرصت شغلی آنلاین هم جز اقدامات برون‌سپاری محسوب می‌شود که پرداختی متفاوت دارد.

دکتر اندرو در بخش دیگر سخنان خود از ارائه کتاب الکترونیکی به‌عنوان یکی از سرویس‌های موفق در دنیا یاد کرد و گفت: در این سرویس کتابخانه‌ها طبق قواعد وارد این پروژه می‌شوند و در آن کتبی که کپی رایت آن موجود نیست دیجیتال‌سازی شده و با دریافت هزینه دیجیتال، این کتب برای نفرات بعدی به ‌صورت رایگان در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: خاستگاه کتابخانه آنلاین، رایگان است که همگان می‌توانند طبق رعایت قواعد، در این کتابخانه مشارکت داشته باشند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید